Вицепремиерът Валери Симеонов не смята да подава оставка. Това се разбра от думите му пред журналисти след среща с работодателите в Министерския съвет. Няколко неправителствени организации поискаха оставката на вицепремиера след като преди няколко дни пред партийната си телевизия СКАТ той обяви, че проектозаконът за хората с увреждания е опит "да се угоди на кресливи майки с уж болни деца". За днес пък е насрочен протест срещу поведението на вицепремиера с искане за оставката.

След като премиерът Бойко Борисов се извини от негово име и от това на правителството, но отказа да обсъжда негова оставка заради коалиционното споразумение с "патриотите", днес Симеонов обяви, че оставка се подава по лични или по политически причини. Не виждам причини да подам оставка по лични съображения. Човек не подава оставка за това, че казва истината. Боли, не боли, това е истината, стоя зад своите думи катeгорично, обяви той, цитиран от Би Ти Ви.

Допълни, че подаването на оставка по политически причини е решение, което може да вземе политическия съвет на коалиция ГЕРБ – Обединени патриоти. "Същите те са ме задължили да бъда вицепремиер. Аз съм на тази длъжност не по свое желание, такова беше решението на коалиционния съвет", коментира Симеонов.

"Става въпрос за мнението основно на трима души – Бойко Борисов, Красимир Каракачанов и Волен Сидеров. Когато те поискат оставката ми, аз ще я подам по политически причини", подчерта той.

Обясни, че протестите на БСП не го притесняват и че е нормална опозицията да иска оставки.

"Патриотите" са против

След срещата с работодателите вицепремиерът обяви, че "категорично сме за отпадането" на квотите в Закона за хората с увреждания като не уточни чия позиция изразява. Според него квотите, които задължават назначаването на хора с инвалидност, са абсолютно несъстоятелни, съобщи агенция "Фокус". "Това води до съответни санкции, които са в размер на 30% от минималната работна заплата. В България има остър недостиг на работна ръка – няма работодател, който да не назначи инвалид, стига да му върши работа", обясни той.

Според вицепремиера в тези текстове е заложен популизъм, прикрит под грижата за инвалидите. "Една такава санкция от минималната работна заплата автоматично се превръща в закон за всички тези предприятия на дребния и средния бизнес – то се превръща в един допълнителен данък", уточни още Симеонов.

Изискването е записано в законопроекта за хората с увреждания и след протести на работодатели се разбра, че квотите ще останат, но за компании с над 49 служители. В първоначалния вариант законопроектът предвиждаше квоти за наемането на определен брой хора с увреждания и санкции за компаниите, които не ги изпълняват. Изискванията засягаха всички фирми с персонал над 20 души. Сега текстовете предвиждат всеки работодател, който има от 50 до 99 служители да назначи двама с трайно увреждане, а ако служителите са 100 или над 100 - 2% от средносписъчния им състав. Глобата, ако това изискване не се спази обаче, остава. Тя ще е в размер на 30% от минималната работна заплата за страната за всяко незаето работно място за човек с увреждане.

Дневник