Петчленен състав на Върховния административен съд отхвърли окончателно възможността да се обжалва по съдебен път екооценката за изграждането на т.нар. източен обход на магистрала "Струма" през Кресненското дефиле, става ясно от съобщение от съда. Магистратите са отказали да разгледат касационната жалба, която иска сезиране на Конституционния съд за установяване на противоречие на разпоредбите на предишна инстанции със Закона за опазване на околната среда и конституцията.

Става дума за решение на Върховния административен съд от 23 май, с което се атакува решение на министъра на околната среда и водите Нено Димов от октомври миналата година да подкрепи предложението на Висшият експертен екологичен съвет участъкът от магистрала "Струма" между Крупник и Кресна да се строи по т.нар. източен вариант.

Той предвижда трафикът да се раздели на две части - в посока Гърция през съществуващия сега път през дефилето, а в посока София - по нов път източно от дефилето. Срещу това трасе се обявиха редица неправителствени организации. Те предлагат целият път да се изнесе източно от дефилето, а сегашният да остане локален. От коалиция "За да остане природа в България" определят като катастрофа предпочитания от МОСВ проект.

Определението на петчленния състав на ВАС не подлежи на обжалване.

Както е известно изграждането на автомагистрала "Струма" е разделено на четири лота. До момента готови са лот 1, от Долна Диканя до Дупница; лот 2, от Дупница до Благоевград и лот 4 от Сандански до пресичането на гръцката граница при Кулата.

Оставащият Лот 3 е най-сложен за реализация, както от екологична, така и от чисто техническа гледна точка, тъй като в района има свлачища и срутища, а зоната е с висок сеизмичен риск. В същото време пускането на участъка е ключово, тъй като за периода 2012 - 2016 г. в Кресненския пролом са станали 270 тежки катастрофи с 25 жертви и 119 ранени.

dnevnik.bg