На 20 март 2017 г. в прокуратурата е получено писмо от главния секретар на президента Румен Радев, в което е препратен сигнал до администрацията на президента за нередности в Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ), съобщи пресцентърът на прокуратурата. По него прокуратурата е отказала образуване на наказателно производство поради липса на данни за извършени престъпления.

Сигналът бил подаден от тогавашния директор на дирекция "Българско гражданство" в Министерство на правосъдието (Катя Матева - бел. ред.) и в него се посочвали закононарушения в министерството и в ДАБЧ, свързани с процедурите по предоставяне на българско гражданство.

Информацията от прокуратурата е разпространена до медиите по повод запитвания, след като вчера Радев обяви, че сигнали за злоупотреби в ДАБЧ са постъпвали и в президентската институция и са били предадени в прокуратурата. Скандалът с Държавната агенция за българите в чужбина продължава вече четвърти ден, в понеделник беше задържано нейното ръководство, а днес Специализираният наказателен съд остави в ареста трима от обвинените във вземане на подкупи.

В сигнала от 2017 г. има също множество твърдения за "репресивна политика" на служебен министър на правосъдието (Мария Павлов - бел. ред.), както и на министъра – негов предшественик (Екатерина Захариева, сега вицепремиер и министър на външните работи - бел. ред.), по отношение на служителите в дирекция "Българско гражданство".

В сигнала се иска "разпореждане на ревизия на работата на министъра на правосъдието за периода юни 2016 г. – януари 2017 г., поради решения на Съвета за българско гражданство, взети в нарушение на закона", отбелязват от прокуратурата. Към сигнала до президента са приложени подадени вече сигнали до министър-председателя Бойко Борисов и до Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС).

На 31 март 2017 г. на прокурор от Върховна касационна прокуратура и на ДАНС е възложена пълна проверка по този сигнал, информират от прокуратурата. Проверени са документи и обяснения от бивши министри и заместник-министри на правосъдието, от бивш председател на ДАБЧ и от много други длъжностни лица.

"Това е наложило удължаване на срока на проверката, като по нея на 5 юни 2017 г. е постъпил нов сигнал от същия подател с оплаквания за упражняван натиск и осъществяване на незаконосъобразни действия, свързани със служебното й правоотношение, от страна на заместник на министър-председателя. И този сигнал е бил предмет на проверка от ДАНС. Заключенията от представените от ДАНС справки за резултатите от проверките са за липса на данни за извършени престъпления", пише в съобщението на прокуратурата.

С постановление от 25 октомври 2017 г. прокуратурата е отказала образуване на наказателно производство.

"Материалите по тази прокурорска преписка, включително сигналът - повод за започване на проверката, нямат отношение и не са послужили за започване на разследването по досъдебното производство, по което понастоящем е обвиняем председателят на ДАБЧ", заключава съобщението.

Дневник