995 семейства с деца в Шуменско са емигрирали или са се преместили да живеят в други области през последната година.

Това са установили комисиите по Механизма по обхващане и включване в образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст, стана ясно днес на заседание на Областния съвет за развитие.

През последната година специалистите са посетили общо 1241 семейства с деца, които не посещават училище. В близо 300 от къщите те намерили избягалите ученици и говорили с родителите им. Убеждаването и обясняването на нуждата от образование обаче се оказали нелека задача. За началото на учебната година едва 22 деца били върнати в училище, обясни началникът на Регионалното управление на образованието Светлана Милева. 

„Необходимо е ежедневно да бъдат посещавани къщите в случаите, когато дете не се яви в училище. Бих казала, че това е най-добрата практика, за да се задържат децата в училище“, обясни още Светлана Милева.

Като добър пример за задържане на учениците в училище Светлана Милева посочи работата на педагозите в Основното училище в Нови пазар, средните училища във Върбица и Смядово, училищата в селата Градище и Мадара. По думите й от голямо значение е активната роля на общините в подкрепа на училищната общност и отбеляза идеята на община Смядово, където се финансират от общината курсове за придобиване на шофьорска правоспособност за ученици в гимназиален етап, които редовно посещават училище.

В област Шумен по механизма за задържане и връщане на деца в училище през 2017/2018 г. са работили 36 екипа, а през тази учебна година те са 53. В екипите са включени учители образователни експерти, социални служители, медиатори, кметове, полицаи.

*В първоначално публикувания материал броят на емигриралите семейства с деца в ученическа възраст бе 700. По-късно от пресслужбата на РУО-Шумен изпратиха писмо до медиите, с което коригираха изнесената от началника им Светлана Милева информация. 

ШУМ.БГ