Може да се каже, че България ще бъде причина целият Европейски съюз да не може да прилага Истанбулската конвенция. Това каза вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева по време на парламентарния контрол.
Въпросът към нея беше зададен от депутата от БСП Иво Христов, който попита "дали има предприети действия за оттегляне на подписа под документа и каква позиция ще изрази българската държава при обсъждането на предложението за ратификация на конвенцията от ЕС".
"Нашият съвет по европейските въпроси е одобрил следната позиция – няма как да подкрепим решението на Съвета на Европа за включването от името на ЕС в конвенцията за предотвратяване и борба с насилието срещу жени и домашното насилие поради решение на българския Конституционен съд", каза Захариева.
Заседанието на съвета, който изготвя националните становища на България за Европейските съвети, е било на 1 ноември. "Във връзка с това може да се каже, че България ще бъде причина целият Европейски съюз да не може да прилага Истанбулската конвенция", добави вицепремиерът.
"След като една от държавите изрази такова несъгласие и няма единодушие, няма как ЕС да я прилага. Разбира се, това не означава, че различни държави, които вече са я ратифицирали, не може да я прилагат. Така че това ще бъде позицията, която България ще изрази на съвета, и което по процедура означава, че ще се спре присъединяването на целия ЕС към конвенцията", каза още Захариева.
Всички останали 27 държави, членки на ЕС, са подписали Истанбулската конвенция. Разследване на "Дневник" установи, че международният документ, който цели да изгради гръбнака на законодателство и превенция срещу насилието на жени, се оказа обединяваща кауза за националисти (включително партньорите в управляващата коалиция), "правозащитни" организации, свързани с десни консерватори в САЩ, крайни евангелисти, както и свързани с руската хибридна машина "патриоти" и БСП.
След успешната им пропагандна кампания от ГЕРБ поискаха тълкувание от Конституционният съд, който реши през юли, че конвенцията противоречи на българската конституция.
Дневник
Коментари
Анонимен
Много хубаво, ако е така. Поне едно добро да направим.
Само че пак са спекулации на крайно недостойната ни министърка . Форма на изнудване чрез вменяване на несъществуваща вина.
Анонимен
Браво на България!
Anonymous
Ами да излизаме тогава от ЕС, щом не сме съгласни с него.
И да се присъединим към Евро-азиатския пакт на Русия и Китай, по ще ни подхожда на манталитета.
Анонимен
Истанбулската конвенция не е закон на ЕС. Приета е от някои си политически фактори през 2011 година и се подписва полека-лека от различни министри. От името на България подписът си е сложила именно въпросната въртиопашка, без абсолютно никаква гласност и съгласуваност с общественото мнение в страната. Според Конвенцията, казват, че гражданските организации ще имат решаващ глас. Защо въпросната калинка не е наясно, че общонародното мнение е истинската гражданска позиция, а не платените хуманисти? Нали уж щеше да има плурализъм?
разровиш ли го - ще мирише
Анонимен
Това не е вярно че само ние не сме подписали.Унгария и други три четитири държави също неса подписали.
Анонимен
От пет коментара четири (80%) са против Конвенцията. Точно толкова (80%) са немислещите хора в България. Прав е проф. Иво Христов. Нищо лично, просто статистика.
Форумецът Anonymous
пише точно за тези 80%, кпито са с манталитет на руснаци, казахи, узбеки, киргизи,