Българската държава няма да оттегли подписа си от Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие, защото такава процедура не съществува. Това съобщи министърът на правосъдието Цецка Цачева пред радио "Дарик". Едновременно с това страната вече е информирала европейските институции и Съда на ЕС в Люксембург, че не може да я прилага след решението на Конституционния съд.
Цачева добави, че на седмица по петдесетина неправителствени организации отправят към нея искане България да оттегли подписа си под международния документ, наричан за кратко "Истанбулската конвенция" по името на града, където е приет.
България е подписала конвенцията през 2016 г., но тя не е ратифицирана от българския парламент. По думите на Цачева това вече не е и възможно след като Конституционният съд се е произнесъл, че конвенцията противоречи на българската конституция и "с това приключва темата".
България няма да даде съгласие Европейският съюз като цяло да се присъедини към конвенцията, въпреки че е ратифицирана от други страни - членки, добави правосъдният министър.
В отговор на въпрос Цачева каза, че все още няма оформена официална позиция по това дали България трябва да се присъедини към Глобалния пакт за миграцията на ООН, но предстои тя да се обсъжда във външната комисия на парламента с участието на министерствата на външните и вътрешните работи и на социалната политика.
dnevnik.bg
Коментари
Анонимен
Необразованите българи са против Истамбулската конвенция. Дори експертната общност от лекари и биолози да излязат със становище за "джендърите" простичките хора няма да ги разберат. Простият не вярва на експерти.
Немислещите са мнозинство от народа (повече от 80%) и избиратели. Затова партиите се крият зад решението на Конституционния съд.
Решението на Конституционния съд е също проблем на простотия или интереси.
Анонимен
Ти въобще чел ли си документа?
Анонимен
тоя хермафродит пак се изказва неподготвен