"Извоюваното право е право" - с тези думи, цитирани от БТА, зам.-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова коментира предложението на работодателски организации България да се откаже от 2-годишния отпуск по майчинство заради недостига на работна ръка.
Няма и пряка връзка между демографската криза, периода на майчинство и раждаемостта, каза Русинова и добави, че при подобни искания трябва да се отчете и недостигът на места в детските градини на големите градове.
Русинова подчерта, че политиката, която се води в момента, а и трябва да се води занапред, е за стимули майките да се връщат по-рано на работа, а не това да се постига чрез наказания. Стимулите са Кодекса за социално осигуряване, който дава възможност майките, които са се върнали по-рано на работа, да получават половината от майчинството към заплатата си. Друг стимулиращ ефект има и схемата по "Родители в заетост" за осигуряване на детегледач. Гъвкавото работно време също се ползва в администрацията, напомни Русинова и допълни, че около 90% от служителите ползват тази възможност.
Фирмите обаче поради различни причини не се възползват много от законодателните възможности за гъвкаво работно време, както и от възможностите за създаване на детски градини и детски ясли към предприятията, за каквито е осигурявано финансиране по различни програми.
Зам.-министърът поясни, че България очаква указанията на Европейската комисия (ЕК) за прилагането на решението на Европейския съд, с което се обявява, че отпускът за отглеждане на дете до двегодишна възраст не се признава за трудов стаж, който дава право на платен годишен отпуск. Решението е след запитване от румънски съд заради казус в Румъния. ЕК трябва да даде указания, защото решението важи за всички страни членки.
dnevnik.bg
Коментари
Аз
Не съм фен на работодателските организации, защото повечето от тях са сдружения от фалшиви капиталисти.
НО...
Правителството трябва спешно да направи така, че младите родители да имат условия да отглеждат децата си сами, като бързо се връщат на работа.
Така децата се социализират, а родителите се чувстват пълноценни.
Отгледали сме две деца и най-важната ни помощ беше да се доберем след "година" да дадем детето си на "ясла" и после на градина.
Анонимен
Вярно, извоювано право е. И други права бяха извоювани. После демократично отменени.
Анонимен
държава няма дами и господа , тая чанта не го ли е разбрала вече
Анонимен
Има държава, как да няма? Държавата по дефиниция е обществена форма, целяща укрепване на властта на една класа над друга. Само в безкласово общество държавата се грижи за благото на всички поданици, като заедно с това ги защитава от външни злоумишлени действия.