Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно имущество (КПКОНПИ) отвърна с позиция на писмото на председателя на ВКС Лозан Панов, с което той напомни, че може да бъде викан като гражданин за обяснение по проверка, но не и като председател на съдебна институция.

"Г-н Панов е поканен в КПКОНПИ за вземане на обяснения във връзка с ревизионен акт от Националната агенция по приходите (НАП) на базата на законовите правомощия на Комисията да прави проверка за потенциални корупционни действия на лица, заемащи висши държавни длъжности. Г-н Панов е поканен в лично качество, на служебния му адрес, съгласно разпоредбите на процесуалните закони", се казва в позицията на КПКОНПИ.

Според КПКОНПИ, законът не прави разграничение в служебното качество на гражданите. Нещо повече, пише в писмото, Законът за ПКОНПИ изрично посочва, че комисията е органът, който разследва потенциално корупционно поведение на лицата, заемащи висши държавни длъжности, сред които е и председателят на ВКС.

В позицията на КПКОНПИ се намеква, че председателят на ВКС "се самоидентифицира с цялата съдебна власт и че използва институцията за да се постави над закона".

Лозан Панов стана мишена на подкрепящия кръг на главния прокурор скоро след като оглави върховната инстанция с това, че настоя за принципни проверки както на скандала със записите "Яневагейт", от които пролича задкулисно обвързване на видни фигури от ВСС, така и за проверка на срещата на главния прокурор с издателя на в. "Сега" Сашо Дончев и бизнесмена от БСП Георги Гергов в кабинета на последния в ЦУМ. В резултат срещу Панов и семейството му започна постоянна кампания, основно през медиите на депутата от ДПС Делян Пеевски. Последната публикация е от неделния брой на в. "Монитор" по повод общото събрание на Съюза на съдиите в България (ССБ). Панов е наречен "скандален шеф на съдиите", а съюза - "тайната грантаджийска организация".

dnevnik.bg