Ако България продължи да работи и полага същите усилия, има възможност да приключи мониторинга преди края на мандата на тази Европейска комисия следващата година. Това заяви зам.-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс при обявяването на докладите за България и Румъния по механизма за сътрудничество и проверка.
За Румъния той изтъкна, че много е постигнато особено в борбата с корупцията по високите етажи и независимостта на съдебната система, но последната година не само се е забавил темпът на реформите, но има и връщане назад.
Тимерманс обясни, че за България докладът отбелязва стабилния напредък към постигане на препоръките, някои от които се смятат за изпълнени, а други са близо до целта. "Три от шестте показателя за страната се смятат за временно затворени. Ако тази положителна тенденция продължи и България поддържа темпото по устойчив и необратим начин, Еврокомисията е убедена, че мониторингът ще приключи преди края на мандата й", допълни той, като все пак подчерта, че Брюксел ще продължи да следи отблизо напредъка и че България не трябва да спира работата и след края на механизма.
В Румъния - след напредъка, връщане назад
За Румъния Тимерманс каза, че макар да са били предприети стъпки, събитията поставят под въпрос и обръщат напредъка през последните години. Часове преди изказването му Европейският парламент изрази сериозно безпокойство от реформата в румънските съдебни и наказателни закони, която според него рискува да навреди на разделението на властите и на борбата срещу корупцията.
"Виждаме стъпки назад и това ни натъжава", изтъкна Тимерманс. Сред проблемите той отбеляза изменените закони в областта на правосъдието и натискът върху Националната дирекция за борба с корупцията.
За страната има осем допълнителни препоръки, а Брюксел иска тя да спре веднага прилагането на законите в областта на съдебната реформата. "Тези закони трябва да бъдат преработени, трябва да вземат предвид нашите препоръки. Трябва отново да започне процесът за назначаване на нов прокурор за борба с корупцията. Трябва да ма промени в наказателно-процесуалния кодекс и наказателния кодекс", отбеляза зам.-председателят на Комисията.
Свобода на медиите
Той обясни, че докладите за двете страни разглеждат и свободата на медиите, която по принцип е извън обхвата на механизма за сътрудничество и проверка, но влияе върху борбата с корупцията. По думите му медиите не трябва да бъдат подлагани на натиск, което е важно, за да са успешни реформите и това е една от основите на функциониращите демокрации.
Еврокомисията ще продължи да разглежда напредъка и в двете държави и ще го оцени преди края на мандата си, уточни Тимерманс, допълвайки: "Не го правим за да ги накажем, а за да им помогнем".
За да сложи Европейската комисия край на механизма, те трябва да изпълнят тези предложения. Ако не можем да кажем с чиста съвест, че това е постигнато, не можем да спрем механизма, подчерта още той.
"Виждаме напредък при България, той трябва да продължи, но през последните 12 месеца в Румъния не виждаме почти никакъв напредък, а напротив - има връщане в идеите на миналото... Утешава ме, че все още румънското общество оказва силен натиск, независимо от политическия цвят, за продължаване на реформите", допълни Тимерманс.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар