Министрите на финансите от еврозоната подкрепят решението на Европейската комисия да се насочи към дисциплинарни мерки спрямо Италия заради проектобюджета й за 2019 година. Това заяви вчера Мариу Сентену, председател на Еврогрупата, обединяваща финансовите министри от валутния съюз, предаде "Ройтерс".

Винаги сме подкрепяли Европейската комисия в този процес и подобните случаи в миналото, каза Сентену след среща с финансовия министър на Холандия Вопке Хукстра. Министрите ще обсъдят подкрепата за започване на процедура по прекомерен бюджетен дефицит на заседанието през декември, допълни Сентену.

Европейската комисия вчера отново отхвърли проектобюджета на Италия за 2019 година заради несъответствие с европейските правила.

Брюксел може през следващите седмици да започне процедура за санкции срещу Рим, посочи на пресконференция в Брюксел еврокомисарят по финансовите и икономически въпроси Пиер Московиси. По думите му Италия не съблюдава критерия за размера на дълга, поради което процедурата е оправдана.

Страните членки трябва в течение на две седмици да посочат дали са съгласни с оценката на Еврокомисията или не, след което Комисията ще подготви процедура и препоръка за корекцията, каза Московиси.

/БТА, Дневник