Областна администрация-Шумен е домакин на регионална работна среща по проект „Подобряване на координационния механизъм за интеграция чрез добри практики и модели“. Форумът се осъществява от Асоциацията на българските градове и региони в партньорство с фондация „Европейски институт“ и Министерство на вътрешните работи.
Срещата днес беше открита от заместник-областния управител Петко Шаренков, който подчерта важността на дискутираните проблеми за развитието на регионите и посочи, че трябва да се акцентира на това как обществото, местните общности ще бъдат ангажирани в процеса на интеграция и приобщаване, съобщиха от пресцентъра на Областна администрация.
Сред дискутираните теми бе законодателната рамка в България и действието на наредбата за условията и реда за сключване, изпълнение и прекратяване на споразумението за интеграция на чужденците с предоставено убежище или международна закрила.
„Този процес е необратим и той ще продължава. Необходимо е да имаме разбирането на институциите, отговорни за интеграционния процес и най-вече как да бъде подобрен този координационен механизъм, защото той е много важен за нас по прилагането на тази наредба“, каза Любов Панайотова, директор на фондация „Европейски институт“.
Добри практики и успешни интеграционни модели в страни от ЕС като Германия, Белгия, Франция, Малта, Швеция и Португалия бяха представени от заместник-председателя на Асоциация “EUROPA” и преподавател в Нов български университет доц. д-р Антоний Гълъбов и от д-р Холгер Нитш- ръководител на департамент в Университета за приложни науки в Бавария.
Според експертите основните сфери на интеграция трябва да бъдат настаняването, осигуряването на достъп до качествено образование, включително езикова подготовка за деца и възрастни, здравеопазване, социални услуги, както и гражданското участие и социалното включване по отношение на местните общности.
В рамките на работната среща бяха представени услугите, които мигрантите получават в отделните страни, дискутирани бяха и проблемите, които срещат представителите на местната власт в работата си с приемащото общество.
Целта на проекта е да развие и подобри координационния механизъм сред компетентните органи в областта на интеграцията – на централно, регионално и местно ниво в Република България, както и да създаде и развие капацитет сред отговорните институции за изпълнение на интеграционни политики и програми за бенефициенти на международната закрила и граждани на трети страни.
ШУМ.БГ
Коментари
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
без пари нищо не става дами и господа , нали ви е ясно , интеграцията в България изисква страшно много средства , за да има резултат естествено
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Шетка
Ах, бе Шетко, от де изникна ти, че дните ми развесели?
Военни, полицаи, доносници и лауреатки ти така редиш.....
Браво Шетко ти си наш поет, велик, велик!!!!
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Абе нещастници от шум бг е за това сме на 125 място по свобода на медиите. Щото пазите джендърските и истанбулските въжделения на герб! Триите триите, хората вече не пасат трева а излизат на улицата и до вас ще стигнат
Анонимен
Интегрираната мангалите
Шетко Паренков
Механизмът е страхотен. Вече доста годинки се интегрирам с пенсия и заплата. Междувременно поезията ми е хоби, та затова и ето нещо тематично:
(Всяка прилика с реални лица от действителността е напълно случайна!)
Интегрираме военни, даскалици,
само ценни кадри в нашите редици.
Интегрирахме и Вилин Шери,
България Бог да я прости.
Интегрираме и кмета Нуридин,
гербер пръв е тоя господин.
Гюнай пък ще направиме висшист,
със шапка ходи напорист.
Такава е картинката във Шумен,
благодарение на нас не остана никой умен.
Анонимен
За интеграцията отговаря Вилин Шери!!!!!!! Проверете!!!!!!!Тагова защо се скри?