Европейската комисия първоначално е смятала да глоби България с 300 млн. евро заради монопола, който налага държавното дружество "Булгартрансгаз" върху газопреносната система на страната. Така "преговорите" започнали от тази сума, за да стигнат до 77 млн. евро. "Много тежки преговори бяха и това беше минималната сума, която можахме да договорим". Това обяви пред журналисти във Виена премиерът Бойко Борисов, се вижда във видео в неговия "Фейсбук" профил.

Когато Европейската комисия ни препоръча да приватизираме тръбите на газопреносната система, представете си нашето правителство да беше вкарало такова решение и днес да ме питате защо е взело такова решение, обясни Борисов. Според него при такова решение като кандидати щели да се явяват големи руски, турски и други фирми, които да станат собственик на тръбите, за което сега щял да бъде упрекван.

Обяви, че от тази ситуация единственият изход бил глобата. "Всичко останало означаваше приватизация на газопреносната ни система. Помислете какво бихте говорили, ако бяхме взели обратното решение – големи чужди компании да влязат и да ни вземат собствеността върху газопреносната система", обяснява Борисов. С което обяви край на темата като предупреди "да не плашат хората", че ще плащат глобата. Тя щяла да се плати от печалбата на "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз". И двете дружества са държавни компании.

Премиерът напомни управлението на Жан Виденов, когато Рем Вяхирев, тогава шеф на "Газпром" имал идея за подобна "приватизация" чрез дружеството "Топенерджи". Тогава Виденов взел правилно решение да не продава тръбите, обяви Борисов.

"Топенерджи" е смесена компания между "Газпром" (с 50%), държавната "Булгаргаз" (с 25%) и фирми от някога могъщата "Мултигруп".

Борисов обясни и "без да обвързвам двете теми", че в момента България се нуждае от още пари - около 80 млн. евро (почти колкото е глобата от Брюксел - бел. ред.) за да укрепи допълнително охраната по границата си, която е външна за ЕС. Въпросът вече бил обсъден с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.

Дневник