Възможно е след анализ в края на годината да се стигне до коригиране на новата формула за изчисляване на размера на пенсиите, ако тя покаже драстични отклонения. Това каза пред БНР председателят на парламентарната комисия по труда и социалната политика Хасан Адемов (ДПС).
Той коментира публикация във вестник "Сега" от преди ден, според която 37% от хората, които ще се пенсионират през тази година, ще получат по-ниска пенсия, отколкото по старите правила. От тази година беше премахнато изискването кандидат-пенсионерите да посочат 3 последователни години от последните 15 от преди 1997 г. Обявената цел беше да се улеснят гражданите, защото преди 2000 г. тази дата не е имало регистър на осигурените и те трудно намират документи, за да докажат правата си.
Адемов поясни, че резултатът е на база симулационен модел на база представителна извадка от пенсиониралите се през 2017 г. Не може да се твърди че точно 37% от близо 80 хил. души, които се очаква да се пенсионират през тази година, ще получат по-малък размер на пенсията, добави той и увери, че притеснения не трябва да има.
"Тези 37% са условен процент, никой не знае как ще изглеждат размерите на пенсиите на хората, които предстои да се пенсионират. По-добре е да се направи сериозен анализ в края на годината, за да се вземат съответните мерки, ако се налага", добави той.
Според депутата ощетени ще бъдат хора, които в десетилетието преди 2000 г. са се осигурявали върху много висок доход. Причината е, че по това време не е било прието ограничението за максимален осигурителен доход.
Между тях по данни на Националния осигурителен институт има бивши шефове на фалирали банки и фирми. Освен това имало възможност и да се манипулират документите, с които се доказва стажът и доходът.
Така се е получило несъразмерно съотношение между осигурителния принос на някои хора и средните нива на осигурителния доход в страната. "Но не трябва да позволяваме единични нарушения, ако ги има или са доказани, да служат за повод да накажем коректните", каза председателят на социалната комисия.
Дневник
Коментари
Анонимен
Значи всичко се е знаело! Защо тогава е прието и въведено? До края на годината я камилата, я камиларят! Пак нерви и страх от тези, които ще се пенсионират, а дали ще дочакат и края та годината?
Анонимен
Тези депутати дето не ходят на работа да са с минимални пенсии.Да видят как живеят хората дето са с по над 40 години трудов стаж работили по производствени обекти на три смени......... Не могат даже и дърва да си купят. Депутатите трябва даже да са на минимална работна заплата,а който не иска да си ходи други ще дойдат.Много хора работят изключително рисковани и отговорни професии,а даже и средна заплата рядко вземат.Аз до сега наказан депутат не виждам за "отговорната"и "рискована" работа.