С подкрепата на депутатите от ГЕРБ, НФСБ и "Воля" правната комисия в парламента прие промени в правилника за работа на Народното събрание, според които народните представители, които имат три последователни неоправдани отсъствия или общо пет за месеца, няма да получават никакво възнаграждение или пари за допълнителни разходи.
Против гласуваха депутатите от ДПС, а колегите им от ВМРО се въздържаха. Предложението на НФСБ бе прието в отсъствие на депутатите от "БСП за България" и цели именно те да останат без заплати, тъй като не участват в пленарни заседания от две седмици.
Без санкции за Пеевски
Новите правила няма да засегнат депутати, чиито отсъствия се извиняват от председателя на съответната парламентарна група, а след това и от председателя на Народното събрание Цвета Караянчева. Сред тях е и Делян Пеевски от ДПС, който е бил в пленарната зала само на първото заседание на 44-ото Народно събрание на 19 април 2017 г., но голяма част от отсъствията му са извинени.
В момента основната депутатска заплата е 3519 лева, а според сегашните правила на парламента колкото и да отсъстват без оправдание, депутатите получават една трета от нея, или 1173 лева. Т. нар. безотчетни пари за допълнителни разходи са две трети от заплатата, или около 2346 лева. При повече от пет неоправдани отсъствия в момента депутатите получават една трета от тези пари, или 782 лева. По сегашните правила дори и да не ходят на работа, депутатите получават около 2000 лева на месец. Ако промените в правилника бъдат приети и в пленарна зала, те няма да получават никакви пари.
"Работното място на един народен представител не е само пленарна зала - има комисии, групи за приятелства, делегации, срещи с избиратели. С това решение народният представител става натисквач на копчета", каза Хамид Хамид от ДПС.
Без глоби за отсъствие след регистрация
Депутатите, които се регистрират в пленарната зала, а после не участват в гласуванията, няма да търпят санкции. Обикновено към средата на пленарния ден в залата има по-малко от 100 от общо 240 народни представители.
Правната комисия трябваше да гласува предложение на депутата Христиан Митев от НФСБ, според което ако народен представител е участвал в по-малко от половината гласувания, се санкционира с една втора от дневното депутатско възнаграждение. То обаче бе оттеглено от вносителя. Не бе подкрепено и предложение на председателя на правната комисия от ГЕРБ Данаил Кирилов при отсъствие от поименна проверка да има глоба от 750 лева.
След като Хамид Хамид от ДПС обяви, че с тази идея се върви към диктатура и предсрочни избори, Данаил Кирилов от ГЕРБ оттегли предложението си парламентарните групи да имат право на само три процедурни изказвания при едно гласуване. "С крехка преднина и засега" се прие предложение на Христиан Митев от НФСБ всяка група да може да прави само по едно процедурно изказване по всяка точка от дневния ред.
Заплатите ще растат
С нула гласа "за", 12 "против" и един "въздържал се" бе отхвърлено предложението на депутати от БСП заплатата на народните представители да бъде замразена на 2976 лева. В момента основното възнаграждение на народен представител е колкото три средни заплати в публичния сектор и се преизчислява на три месеца.
Справка на експертите към правната комисия показва, че депутатската заплата в Бундестага е 9780 евро, които са предмет на данъчно облагане. За офисни разходи на година им се полагат 12 хил. евро. Глоба има и за извинени, и за неизвинени отсъствия - в първия случай тя е 100 евро на ден, а във втория - 200 евро.
В Турция при пет неоправдани отсъствия на месец се губи депутатското място. а в Португалия - при 4 отсъствия на сесия.
Дневник
Коментари
Анонимен
Пълни кретени!Не виждам как нормален човек би гласувал за тези партии.Не само не трянва да вземат заплати,а трябва да си губят и депутатското място.Например еди общ съветник ,ако не се яви 5 пъти на заседание е аут.