Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова Русия да не нарушава договора за използване на ракети с малък и среден обсег след срещата си с премиера Бойко Борисов в София.

"Ние не искаме да има нова студена война, затова призоваваме Русия да спазва този договор. Защото ракетите, които разполага Русия, може да достигнат европейските градове и да бъдат използвани във въоръжен конфликт. Но трябва да бъдем подготвени и за свят без този договор – свят, в който Русия може да разполага своите ракети", заяви Столтенберг. Той добави, че в такъв несигурен свят трябва да се инвестира повече в сигурност.

"Затова приветствам, че България е започнала да инвестира повече в отбрана. Също така страната заяви готовност да отчита всички разходи и да достигне 2% от БВП за отбрана", каза Столтебнерг.

България не само че е далече от 2% от БВП, но и не изпълнява системно годишните си ангажименти към НАТО (бел. авт.). За разлика от другите страни - членки на НАТО, парите за военни пенсии у нас не са включени в разходите за отбрана. Премиерът Бойко Борисов коментира това като "наша скромност".

Йенс Столтенберг благодари на Борисов за ключовата роля и подкрепата на процеса, който доведе до членството на Северна Македония в НАТО. Според него подписването на договора за добросъседство е дал тласък за подписването на Преспанския договор, с който бе решен дългогодишният спор за името с Гърция.

Бойко Борисов започна изказването си след срещата с обяснение, че поканата към Йенс Столтенберг е отпреди месеци, още преди да се знае, че премиерът на Русия Дмитрий Медведев ще идва на посещение на 4 март. Борисов заяви, че с генералния секретар не са разговаряли по енергийни проекти. Очаква се разговорите с Медведев да бъдат за проекта "Турски поток", наричан газов хъб "Балкан" от Борисов.

Търсим диалог с Русия, но не сме троянски кон

"Искаме и търсим диалог с Русия, но в същото време трябва да сме максимално силни, за да можем да сме с превес в разговора", каза Борисов и припомни, че винаги е бил против извън военните учения в Черно море военни кораби да минават по пристанищата, докато там има туристи.

"Затова се обединихме около идеята максимално да използваме връзките си да не влизаме в надпревара с въоръжението и с чудовищните ракети. Говорихме за Косово и Сърбия, Афганистан. И искам да заявя, че България не само не е троянският кон на Русия в НАТО, но България е от най-дисциплинираните, лоялни членове на НАТО. Това е оценката, която те сами са ни поставили", заяви министър-председателят.

"И това, че парламентът взе решение за модернизиране на армията, за нов многоцелеви самолет, за кораби, за бронирани машини, изважда България на съвсем различно ниво в НАТО. Ние няма само да правим еър полисинг, да си хвъркаме. С новите многофунционални самолети ще бъдем в друга част на НАТО, като сериозна защита и възможност да водим сериозни бойни действия. Дай боже, да не се наложи – влагам цялото си сърце и душа да помагам в тази сфера", завърши Борисов.

След изявленията на Столтенберг и Борисов премиерът остави на журналистите справочника с данни за поетите финансови ангажименти на страните-членки на НАТО. Преди това Борисов изреди всички участия на българската армия в мисии на НАТО зад граница и всички учения през последните години.

Дневник