Българските министерства вече се готвят за излизането на Великобритания от ЕС да стане без сделка. Това съобщи на среща с германски инвеститори в България премиерът Бойко Борисов и даде пример с други държави, където се строят КПП-та и се назначават митничари.
Той изказа личното си мнение, че разбирателство няма да бъде постигнато и се върви към вариант "Брекзит без сделка". Сътресенията и за България ще бъдат изключително тежки, предупреди премиерът онези, на които изглежда, че събитията се развиват прекалено далече от страната и няма да я засегнат пряко.
"В България имаме по-важни теми и Брекзит не ни касае", иронизира той ситуацията, в която вътрешнополитическият скандал с апартаментите на активисти от ГЕРБ измества външнополитическата тема.
Борисов изрази убеденост, че през юни-юли България ще получи покана за членство в т. нар. чакалня на еврозоната (валутния механизъм ERM II), ще отпадне механизмът за сътрудничество и проверка и под условие, че две държави се разделят с егоизма си - ще влезе и в безвизовата зона Шенген.
"За Шенген не съм много сигурен, защото има едва-две държави егоисти. Ако България, Гърция и Румъния са в Шенген, всеки може да отиде в Амстердам и Берлин без да си показва личната карта. Пазят интереса на своите народи. Но по въздух и по море е несправедливо да не ни пуснат.
Хем ни дават за пример, хем Гърция е в Шенген, а България - не",
коментира Борисов. Той каза, че е разговарял преди дни по темата за присъединяването на България към еврозоната с президента на Европейската централна банка Марио Драги. "Драги каза, че няма проблем с България и няма какво да дискутираме. Проверките вървят, живот и здраве юли ще получим покана за чакалнята", добави Борисов.
Борисов увери, че страната работи изключително активно за привличането на инвестицията на "Фолксваген", но е поела ангажимент да го прави по-тихо. Той не назова името на германския автомобилен гигант, който избира между България, Румъния, Турция, Сърбия и Украйна за място на новия си завод. Даде да се разбере, че говори за тази инвестиция обаче като цитира вчерашното изказване на сръбския президент Александър Вучич, който нарече усилията за привличане на инвестицията "борба за Сърбия". Като плюс на България Борисов изреди прекрасната бизнес среда, развитието на инфраструктурата, ниския външен дълг, финансовата дисциплина. Добави, че с президента Румен Радев действат в една посока и предстоящото посещение на германския президент Франк Валтер Щайнмайер ще подпомогне този процес.
Ние ще помагаме на бизнеса, вие вдигнете доходите -
с този призив се обърна премиерът към представителите на Германо-българската търговско-индустриална камара.
Всички политици, включително аз, носим грях, рекламирахме България като страна с квалифицирана и евтина работна ръка. Това "евтина" ни изигра лоша шега. Квалифицираните хора отидоха там, където им се плаща", каза той.
Премиерът увери, че държавата ще подпомага бизнеса, така че той на свой ред да увеличава възнагражденията. Отбеляза, че и увеличението на заплатите в администрацията, което кабинетът предприе, зависи също от ускорения растеж на бизнеса. "На първо място са доходите. Хората бързо свикнаха с метрото, новите автобуси и трамваи. Българинът вече се измерва с колегите си в Австрия и Германия", подчерта той и добави, че когато българите, живеещи в чужбина, научават, че тук за същата работа биха получили 5-6 хил. лв. заплата, се връщат.
Дневник
Коментари
Анонимен
типично по български , нашите политици ги знаем , легенди се носят за тях