Парламентът прие на първо четене промени в Закона за местното самоуправление, с които се дава възможност за формиране на самостоятелен бюджет и други финансови пълномощия на малките кметства, които са в състава на големите общини. Проектът на закона е на Министерския съвет и промените бяха обещани от премиера Бойко Борисов на Националното сдружение на кметовете на малките населени места след като бяха организирали протест. Срещу закона се чуха гласове на депутати от управляващата партия ГЕРБ, коалиционните им партньори и ДПС. Всички изказали се по време на дебата в парламента настояха за сериозни промени в проекта.

Районните кметове трябвало да се назначават

Депутатът от "Обединени патриоти" Славчо Атанасов, който е бивш кмет на Пловдив, каза, че текстовете ще създадат проблем за големите общини като София, Пловдив и Варна, където има избираеми районни кметове. "Ако дадем на районните кметове собствени бюджети, на практика ще разцепим трите големи града на малки градчета, независими едно от друго", каза Атанасов. Той смята, че районните кметове трябва да се назначават от кмета на голямата община след гласуване от общинския съвет. Според Атанасов кмет на голям град не може да въздейства върху един районен кмет и се получавали страхотни колизии.

Емил Христов (ГЕРБ) предвижда проблеми

"Има общини, които имат повече от 50 кметства, и ако законопроектът бъде приет така, ще доведе до много сложни взаимоотношения в тези големи общини", каза и Емил Христов (ГЕРБ). "Предлага се да се преразпределят средства само в разходната част, които като философия не са обвързани с приходната част. Това ще създаде много проблеми на общинските кметства и на взаимоотношенията на общинския кмет, общинския съвет и кмета на населено място. Така, опитвайки се да решим едни междуличностни проблеми, ще създадем проблеми по същество между кметовете и ведомствата", смята Христов, който е бивш председател на общинския съвет в Стара Загора. Според него идеята е кметовете на кметства, независимо колко са големи, да започнат да се чувстват съпричастни не само с разходната, но и с приходната част. "Но проблемът е, че има кметства, които не могат да дадат толкова приходи, колкото разходи", предупреди Христов. Той призова "преди второ четене много добре да помислим какво можем да променим".

Общинските съвети трябва да гарантират пари за малките кметства

Промените въвеждат задължение на общинския съвет при приемане на бюджета на общината да одобрява разходи по определени показатели на кметствата в рамките на общия бюджет на общината. Въвежда се задължение на кмета на общината при изпълнението на бюджета да осигурява своевременно през годината одобрените разходи по бюджетите на кметствата. Според правителството като вносител промените ще гарантират по-голяма финансова самостоятелност на кметствата и ще засилят личната отговорност на кметовете на кметства при изразходване на одобрените по бюджета разходи на общината. В момента районите кметове и тези на малки села нямат никакъв бюджет и трябва да молят голямата община за елементарни разходи.

Кметовете на малки населени места или оправомощени от тях лица да участват активно в подготовката и реализацията на обществените поръчки на територията на населените места, които ръководят, предвижда още проекта.

Националното сдружение на общините също не подкрепя предложените промени.

Дневник