Министерският съвет одобри допълнителни разходи по бюджета на Министерския съвет за 2019 г. в размер 20.7 млн. лв., предназначени за вероизповеданията, съобщава правителствената информационна служба.
От одобрените средства 15 млн. лв. са за източноправославното вероизповедание, което е остатък от държавната субсидия за 2019 г., а 5.77 млн. лв. са предназначени за мюсюлманското вероизповедание. Средствата по бюджета на Министерския съвет ще се осигурят за сметка на предвидените разходи по централния бюджет и чрез преструктуриране на разходите и/или трансферите по централния бюджет за 2019 г.
В края на март ГЕРБ и ДПС отсрочиха за 10 години дълговете на Главното мюфтийство, които са малко над 8 млн. лева. Тогава промените в Закона за вероизповеданията бяха окончателно одобрени въпреки съпротивата на голяма част от парламентарната група на "Обединените патриоти". На първо четене по предложение на Цветан Цветанов от ГЕРБ и Мустафа Карадайъ от ДПС дълговете бяха опростени, но заради остра обществена реакция управляващите се отказаха от това решение.
Мотив за отсрочването на дългове е мюфтийството да започне да се ползва от възможността да получава държавно финансиране до 15 млн. лева на година. Парламентът прие, че през настоящата година бенефициент на субсидията, освен Българската православна църква, може да бъде единствено Главното мюфтийство от мюсюлманските вероизповедание. Целта е да се прекрати влиянието от турския Дианет. От мюфтийството признават, че получават по 2 млн. лв. на година. Мюсюлманското сунитско вероизповедание няма да бъде бенефициент.
Дълговете на мюфтийството станаха причина за дипломатически скандал. Преди месец министърът на външните работи Екатерина Захариева извика посланика на Турция у нас за разговор. Повод за реакцията са изявления на турския външен министър в родината му, че поправките в българския Закон за вероизповеданията са насочени срещу мюсюлманската общност. Преди изказването да бъде направено в Турция по време на предизборната кампания, през декември 2018 Мевлют Чавушоглу е имал телефонен разговор със Захариева, в който е изразил притесненията си по казуса.
"България не може да приеме намеса от чужда държава в законодателния си процес и такава не е била допускана" беше позицията на българското Министерство на външните работи. Заради скандала дори се стигна до отлагане на планирано посещение на турския външен министър в България.
"Злонамерени кръгове изопачават думите на турския външен министър Мевлют Чавушоглу, за да увредят отношенията на Анкара и София" се казваше в изявление от турското министерство на външните работи, публикувано на сайта на институцията. По същото време главното мюфтийство съобщи, че е е разбрало от медиите за изказването на външния министър.
Дневник
Коментари
Анонимен
Който не иска да плаща за "вяра" , какво да направи?
Много нагло използват парите на хората за каквото им скимне.
Анонимен
Стига сте будалкали народа с тези вероизповедания. Само гледате как да прибирате последните пари на бедните хора
Анонимен
Стига сте будалкали народа с тези вероизповедания. Само гледате как да прибирате последните пари на бедните хора
Анонимен
На трети март празнуваме освобождаването на страната ни от турско робство.Свещите сега преди Великден отново са увеличени.Не мога да разбера защо се отпускат такива пари. Защо се изсмуква и последното,което едва удържа данъкоплатеца. Пенсионерите буквално си умират от глад и нямане за елементарни лекарства.За какво са умирали дедите ни едно време за освобождение от робство,а не за заробване- отново.