Очакваме икономическият растеж на България да се възстанови, макар и с ограничения заради намаляващо търсене на чуждестранните ѝ пазари, недостиг на служители и охладени потребителски нагласи, обяви Европейската комисия.
В пролетната прогноза за 27-те държави от Европейския съюз (без Великобритания), разпространена днес в Брюксел, се дават малко по-добри очаквания от зимната прогноза. Изчисленията показват очакван отчет за 2018 г. за растеж от 3.1% от БВП, което е по-слабо от постигнатото през предходните три години - 3.5% (2015), 3.9% (2016) и 3.8% (2017). Но за тази и следващата година очакванията са за леко подобряване на темпото до 3.3% и 3.4% от БВП.
Износът ще се възстанови спрямо отстъплението от миналата година и ако няма външни ценови шокове, инфлацията ще се задържи в рамките на 2.6 - 1.8 процента.
Обезценяването на лева е причинено основно от повишените цени на енергията през миналата година. През първото полугодие на 2019 г. инфлацията ще продължи да расте и заради оскъпените от лоша реколта храни и относителни повишени международни цени, смятат от Еврокомисията. Затова в края на 2019 г. прогнозата е тя да не надхвърли 2%.
Заетостта би трябвало бавно да расте с по около 0.1% през всяка от трите години между 2018 и 2020 г. Така догодина прогнозата е безработицата да слезе под символичната граница от 5% и да намалее до 4.8% от трудоспособното население, което е почти два пъти по-малко от данните за 2015 г. (9.2%).
Бюджетът ще продължи да отчита излишък, а публичният дълг - да намалява, като рисковете за растежа на икономиката са, общо взето, балансирани. Добрата новина е, казват авторите, че частното потребление може да се увеличава по-бързо от очакваното, стига да се подобри потребителското доверие и да продължи затягането на трудовия пазар, заради което работодателите се принуждават да предлагат по-високо възнаграждение в търсене на персонал. От друга страна, опасности носи евентуално рязко свиване на търсенето на основните за България експортни пазари.
Дневник
Коментари
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Когато вложителите на една банка загубят доверието и , хукват да си теглят спестяванията си и в крайна сметка банката фалира. Когато доверието в управляващите се изчерпи работата е същата правителството пада!!!
ВЕЧЕ Е ВЪПРОС НА ВРЕМЕ...
Анонимен
Знаете ли каква е разликата между ГЕРБ и БСП?
И едните и другите крадат, но ГЕРБ поне прави шосета, детски градини, спортни зали и др., докато БСП само краде.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Още бай Ганьо го е казал: "И едните, и другите са маскари!"
Анонимен
така и се иска на тая европейска комисия , но едва ли ще е тъка