На 6 юни главният прокурор Сотир Цацаров ще предложи кога да започне процедурата за избор на негов наследник.
Като първа точка на заседанието на Прокурорската колегия е предложението за приемане на времеви график за провеждане на процедура по чл. 173 от Закона за съдебната власт за избор на главен прокурор.
Преди две седмици, след консултациите при президента Румен Радев, Цацаров заяви, че възможно най-скоро ще внесе проект на хронограма за предстоящия избор в прокурорската колегия на ВСС, която после ще бъде обсъдена от Пленума на съвета.
По закон процедурата може да започне най-рано шест месеца преди изтичането на мандата на председателите на върховните съдилища и на главния прокурор и не по-късно от четири месеца. На практика процедурата може да започне на 10 юли и не по-късно от 10 септември.
Министърът на правосъдието и прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) имат правомощия да предлагат кандидати за поста. Досега нито един правосъден министър не е правил предложение при избора на главен прокурор, а Данаил Кирилов вече заяви, че също няма да прави предложение.
Номинираните кандидати трябва да изработят и представят концепция за работата си, а пленумът на ВСС ги изслушва. Изборът се прави с т.нар. квалифицирано мнозинство - за да бъде избран един кандидат, трябва да получи подкрепата на не по-малко от 2/3 от членовете на ВСС. На практика поне 17 от общо 25 членове на съвета трябва да подкрепят бъдещия главен прокурор.
Процедурата продължава с предложение, което ВСС изпраща до президента, а той от своя страна може да подпише или да откаже да подпише указ за назначаването му. Ако държавният глава се възползва от правомощията си, то може да е еднократно и да откаже да подпише указ. В такъв случай процедурата се връща отново във ВСС.
Президентът Румен Радев вече започна консултации за изготвяне на критерии за избора на нов главен прокурор. След срещата си с държавния глава Сотир Цацаров, коментира, че консултациите са прибързани.
Ден по-късно Радев се срещна с председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов, който каза, че изборът е предопределен. Председателят на Върховния административен съд Георги Чолаков е предложил по време на консултациите да бъде създаден независим орган, който да има правомощия да разследва главния прокурор.
Представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев изрази от своя страна надежда следващият главен прокурор да бъде от системата.
Серията от срещи предизвика коментар и от премиера Бойко Борисов, който видя опит за намеса на Радев в съдебната система. Президентът от своя страна отвърна с коментар, че не кани магистрати на вечеря в дома си.
Дневник
Коментари
Анонимен
България щяла да се оправи след 87 години