Гласуващите в Истанбул решават дали опозиционерът Екрем Имамоглу да спечели кметски мандат за втори път за последните три месеца - нещо, което според проучванията вероятно ще се случи.

Турция се намира в труден момент след валутна криза, обезценила лирата с над 40% и последвана от рецесия. Частичното възстановяване бе последаво от нов валутен срив тази година - с 11% от стойността от януари насам - на фона на несигурността след изборите в Истанбул и на напрегнатите отношения със САЩ, влошени заради покупката на руски ракетни комплекси С-400 (заради тях Вашингтон обещава да наложи санкции). Икономическата ситуация отне от ПСР контрола върху онези икономически центрове, които все още не бяха в ръцете на опозицията - включително столицата Анкара.

Залогът в Истанбул е по-голям, отколкото във всички други градове и то не само заради бюджета от близо 4 млрд. долара. Президентът Ердоган нарече вота през март въпрос на "национално оцеляване", а вече е повтарял, че който владее Истанбул, той контролира и Турция. Опозицията обаче се възползва от твърденията му и обрисува повторния вот в най-големия град като ключов за бъдещето на турската демокрация.

Кмет за 17 дни

Градът има символично значение и заради стотиците хиляди преселници от всички краища на Турция, които десетилетия наред мигрират към него в търсене на възможности. Самият Ердоган бе и кмет на Истанбул в средата на 90-те години. Оттогава Партията на справедливостта и развитието не го е губила, както не е губила и национални избори (нито местните предишните два пъти).

Това обаче се случи на 31 март. Тогава Имамоглу спечели мандат с едва 13 хил. гласа. Този факт, в град с 10.5 млн. избиратели, подтикна ПСР да оспори резултата и да поиска ново гласуване. Изборната комисия одобри молбата, обяснявайки решението си с нередности. Решението предизвика критики за удар срещу турската демокрация в страна, където изборите се считат за по-скоро честни въпреки продължаващия години авторитарен завой.

Така Имамоглу бе кмет едва 17 дни, преди решението да прекрати правомощията му. Срещу него ПСР води кампания, в която го наричаше "грък", тъй като е родом от Трабзон, на брега на Черно море (от недалечна провинция са и родителите на Ердоган). Самият Имамоглу обаче избра да не критикува Ердоган и да говори за местни политики.

Новата тактика

Ердоган участва в кампанията за 31 март, включваше се и в тази на повторния в Истанбул, но Йълдъръм бе по-активен в последната. Той дори отиде на митинг в Диарберик, на срещуположния край на страната (югоизток) в опит да спечели симпатиите на повече кюрди. Техните гласове ще имат важно значение, тъй като се смята, че кюрди са поне 15% от избирателите (10.5 млн.) в Истанбул. Ердоган опита да излъчи послание към тях и чрез лидера на забранената организация Кюрддска работническа партия (ПКК), която е в конфликт с Турция.

Все пак Йълдъръм заложи и на познатата реторика на Ердоган - според него жителите на Истанбул трябва да се устоят на натиска от "онези, които играят игри" срещу Турция.

Ако се вярва на проучванията, това не помага на ПСР. Социологическата агенция "Конда" дава на Имамоглу от 8 до 9 пункта преднина (сред 3498 избиратели), а друга агенция - "Сонар" - му дава преднина от 52.3 на сто (при 46.7%).

От друга страна Имамоглу, от набожно и консервативно семейство (като Ердоган), успешно мобилизира привлече подкрепа и на този тур - анализатори го определят като харизматичен и способен да обединява консервативната част на политическия спектър и светски настроени избиратели. Той внимаваше в отношението си към първите, като например по време на дебата срещу Йълдъръм обеща да не позволява предлагането на алкохол в общински ресторанти и да отвори повече басейни само за жени в града.

Дневник