Двете банки, които основно ще финансират чрез заеми покупката на ЧЕЗ от "Еврохолд", са дали предложение за следващите 3 години да отпуснат 100 милиона евро директно на дружествата на ЧЕЗ като заеми за оперативна дейност, за да могат да извършат своята инвестиционна програма. Това съобщи в предаването "Седмицата" на Дарик радио председателят на Надзорния съвет "Еврохолд" Асен Христов.

Той отбеляза, че и в момемнта ЧЕЗ изпълнява инвестиционните си програми със заеми и от печалбите връщат тези оперативни кредити. По подобен начин щяло да се процедира и в бъдеще. Допълнително целта била и да се намалят загубите, които имат дружествата на ЧЕЗ в момента и така чрез печалбата "Еврохолд" планира да върне сериозна част от заемите. Христов заяви, че двете големи банки-кредиторки вече са подписали нужните писма, с които гарантират осигуряването на средствата по сделката.

Христов коментира, че енормално големите рейтингови агенции да наблюдават как ще се отрази една толкова голяма сделка и няма притеснтения около намерението на агенция "Фич" да наблюдава холдинга и неговата оценка. По думите му основното притеснение можело да дойде от това дали сделката ще завърши докрай и в какви срокове.

Той отново изрази надежда сделката да приключи до края на годината. Христов коментира, че е жалко, че досега не са били изработени критериите в Комисията за енергийно и водно регулиране за това как се проверяват подобни сделки, което е трябвало да стане преди повече от година. "Сега има порцедура да се разработят тези критерии, надяваме се да отговорим изцяло на тях", допълни той. И изрази надежда в тези правила да не се сложат критерии "директно срещу сделката". Не смятам, че има такъв интерес, уточни Христов.

На няколко пъти повтори, че България има огромен национален интерес ЧЕЗ да бъде придобит от българска публична компания с ясни капитали.

В отговор на критики, че зад "Еврохолд" може да има скрити интереси и финансиране, Асен Христов заяви, че "Старком холдинг", който е основният акционер в "Еврохолд" винаги е бил фирма, от която той е притежавал 51 процента, Кирил Божков - 32 на сто и Велислав Христов - 17 на сто.

Помолен да коментира мнения за политически обвързаности, Христов заяви, че познава Цветан Цветанов и председателят на парламента Цвета Караянчева, но това са само познанства. "Гордеем се с това, че бяхме един от първите работодатели на г-жа Караянчева. Тя работи в Кърджали, в един от заводите, беше добър конструктор, много добър. Бяхме първите, които оценихме качествата й на организатор и 3 години беше управител на завода. После стана депутат и напусна", разказа Христов.

Дневник