Бившият министър на отбраната Николай Ненчев е невинен по обвинението за престъпление по служба - че не е изпълнил договор с руската фирма РСК-МиГ за ремонт на двигатели за военните самолети МиГ-29, а е сключил идентичен с Полша. Решението по делото е на първа инстанция - Софийския градски съд (СГС). Процесът бе гледан при закрити врати заради класифицирана информация, но присъдата бе прочетена публично, а съдът обясни подробно с какви мотиви е взел решението.

Прокуратурата поиска 8 г. затвор

Според прокуратурата Ненчев не е имал право да сключва договор с Полша за ремонтни дейности, след като преди това вече е имало два сключени договора с руския производител. От държавното обвинение твърдят, че с неизпълнението на договора с РСК-МиГ Ненчев е ощетил дружеството.

Прокуратурата посочва, че Ненчев казал на заместничката си Десислава Йосифова да пази договорите в служебната си каса, а от неизпълнението им са настъпили вреди за 48,5 млн. лева. Договорите са за ремонт на два двигателя и КСА-2 (кутия за самолетни агрегати).

Освен това според обвинението с действията си Ненчев е допринесъл за недостатъчната подготовка на българските летци, които са имали под 30 летателни часа годишно, което е под минималния брой летателни часове на МиГ-29 (180 летателни часа годишно по изискване на НАТО и 80 за българските Военно въздушни сили), намаляване на броя на младите летци и невъзможност за добра подготовка, което е довело до завишени рискове от инциденти. Обвиненията са за периода ноември 2014 до март 2016 г.

Заради това от държавното обвинение вчера поискаха съдът да му наложи 8 г. затвор.

Според съда бившият министър е "избрал по-малкото зло"

Според съдебния състав с председател Петър Стоицев бившият министър Николай Ненечев е невинен. Нещо повече – той е сключил значително по-изгоден договор с Полша и е "избрал по-малкото зло". СГС е направил сравнение между условията в двата договора и този с Полша е бил значително по-изгоден.

Той е предвиждал ремонт на 6 двигателя за малко над 1 млн. евро и с 2-годишна гаранция, като освен това България трябвало да получи два оборотни двигателя, които да ползва, докато траят ремонтите и така "да закърпи положението", посочи съдът.

За сравнение, руският производител е предлагал да ремонтира 2 двигателя за над 4 млн. евро и с 1 година гаранция. По делото срещу Ненчев дадоха показания и двама президенти - Румен Радев и Росен Плевнелиев (2012-2017 г.).

"Фактологията по делото и от разпитите на свидетели и документи показаха, че през този период от 2014 до 2016 г. състоянието във ВВС е било изключително тежко заради десетилетия недофинансиране, скъпо оборудване и поддръжка. Заради системната липса на средства, резервни части и добра поддръжка драстично спада броят на годните самолети, което води до слабости в отбраната", подчерта съдия Стоицев.

Той каза, че по-голямата част от информацията по делото е била класифицирана с мотива да не стане достояние на потенциален противник. Според съда обаче би трябвало тази информация да е разсекретена и публична, тъй като показва проблеми, а освен това се отнася за отминал период от време. Съдът обаче няма правомощия да декласифицира информацията.

Магистратите посочиха, че технически годните изтребители, с които са разполагали ВВС към онзи период, са били единици. "Това действително води до намаляване на броя на изправните самолети, а е нужно пилотите да бъдат изключително добре тренирани и в много добра кондиция. Не са били осигурени възможности за млади летци и изобщо за летци", мотивира се съдът.

Изборът между двата договора има характер на политическо решение, отбеляза Стоицев. "Неминуемо се създава степен на зависимост към производителя и ние сме принудени да търсим решение. Въпрос на политическо решение е да се търси най-малкото зло и от кого да бъде тази зависимост", коментира съдия Стоицев.

Той се позова на Конституцията и посочи, че Министерският съвет осъществява външната политика на страната и е решение на изпълнителната власт с кои държави какви отношения ще поддържа. Правителствено решение е и дали да намали военното сътрудничество с Русия и да го засили със съюзниците от НАТО.

"Политическата целесъобразност не подлежи на съдебен контрол. Това би означавало съдебната власт да се меси в решенията на изпълнителната", допълни председателят на състава. По делото има много доказателства и свидетелски показания за този период за значителна конфронтация между Русия и НАТО заради анексирането на Крим и ситуацията в Украйна. Съдът припомни, че на среща на върха на НАТО е взето решение на най-високо ниво всяка държава член на съюза по всякакъв начин да се опита да избегне зависимост от Русия.

"Но проблемът е, че голяма част от въоръжението на всички държави от бившия Източен блок е руско. Тази техника е несъвместима с техниката на НАТО и другите държави членки. Заради това български пилоти не могат да участват ефективно в учения, а радарите на съюзниците от НАТО разпознават пилотите ни като вражески", обясни Стоицев.

Според държавното обвинение в случая е причинена вреда на руската компания, но съдът обясни, че тя е съставомерна, когато е реално настъпила, а в случая става дума за пропуснати ползи.

Ненчев: "Защитил съм българския интерес, не ме интересува, че съм нарушил този на чужда компания"

"Защитил съм българския интерес, а това, че съм нарушил интересите на която и да е чужда компания, не ме интересува", каза Ненчев, след като чу присъдата.

Според него този процес не е бил насочен срещу него, а по-скоро е бил предупреждение към всеки следващ министър на отбраната – че много строго трябва да се придържа към конкретни правила, а ако не го направи – ще се стигне до съд.

По думите му, България като член на НАТО трябва да спазва ангажиментите към съюзиците си.

"Страхувам се, че начинът, по който процедира и се действа чрез прокуратурата, е много опасен за българската демокрация, за българската атлантическа перспектива", посочи бившият военен министър.

Ненчев подчерта, че и днес би постъпил по същия начин, а, ако присъдата срещу него е била осъдителна, нямало да я обжалва. Бившият военен министър поиска от медиите да питат настоящия министър на отбраната Красимир Каракачанов защо руските изтребители навлизат в границите на българското военно въздушно пространство, без предварително оповестен летателен план.

"Защо навлизат в тази зона с изключени транспондери? Аз окачествявам това като тероризъм", коментира Ненчев. Според него е имало огромен натиск върху прокуратурата по това дело и е очевидно от къде е този натиск.

От държавното обвинение вече обявиха, че ще протестират присъдата и ще искат осъдителна.

Дневник