Руската дипломация реагира гневно на изреждането на руските медии "Спутник" и телевизия RT (бившата Russia Today) сред явленията, възприемани от германските служби като заплаха за страната.
В доклада на Федералната служба за защита на конституцията (BfV, германското контраразузнаване), публикуван миналата седмиза, на шпионажа, екстремизма и терористичните организации са посветени отделни глави. RT и "Спутник" се споменават като инструменти на влияние и шпионаж, използвани от руската държава.
"Маскирани като независими медии"
Москва разпространява пропаганда и дезинформация по различни пътища и социалните мрежи, държавните и частните институции, отделни агенти на влияние и руските държавни медии са важни инструменти в това, продължава текстът.
Обобщение на основните моменти в текста е достъпно онлайн.
Руските операции са във втората половина на списъка, започващ с крайнодесния екстремизъм, "райсхбюргерите", крайнолевия екстремизъм (няколко пъти свързван в текста с конкретни участници в климатичните протести), ислямизма и "ексремистките усилия на чужденци, създаващи заплаха за стабилността".
Sputnik и RT се споменават само веднъж в следващата част, посветена на шпионажа. С тях завършва следният абзац: "Руското правителство разширява предлагането на медийни услуги в Германия, за да увеличи влиянието си. Държавни предприятия са маскирани като независими медии, за да скрият факта, че принадлежат на руската държава, и да упражнят влияние върху обществото. Най-важните от тях са интернет каналите RT Deutsch и новинарската агенция Sputnik."
Този параграф е в контекста на усилията на руските служби, "отвъд интересите си в шпионажа", да "повлияят на общественото мнение в Германия". Тук са изброени и социални мрежи и "държавни и частни институти" заедно с "влиятелни хора". Техните дейности "имат за цел и да отслабят позицията на федералната република, например подкрепата ѝ за продължаване на санкциите на ЕС срещу Русия", се казва в доклада.
Същевременно "Русия се фокусира върху политиката, бизнеса и индустрията, изследователската дейност и технологията и армията" като сфери, в които търси информация. Тя "особено се интересува от възможни преговорни позиции на Германия и Запада и въпроса какъв вид политически или икономически стъпки могат да направят в отговор на руските действия".
Споменати са украинският конфликт и отравянето на разузнавача Сергей Скрипал (за което Западът обвинява Русия) като причини влошаването на отношенията между Москва и ЕС.
"Опорни точки на службите"
Реакцията на руското външно министерство дойде няколко дни по-късно. Според говорителя на институцията Мария Захарова не са предоставени никакви доказателства за тези обвинения. "Голям раздел в документа е посветен на влиянието на руските средства за масова информация върху германското обществено мнение... "Спутник" и Russia Today Deutsch се обвиняват, цитирам, в "разпространение на пропаганда и дезинформация... Считаме такава политика за неприемлива и нарушаваща основополагащите принципи на свобода на (медиите) и изразяването на мнения."
Захарова призова "международните структури" да обърнат внимание на случая, "преди всичко представители на (Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа) по въпросите на свободата на медиите." Тя определи като "много интересно" съвпадението между тези позиции и "мнението на самия Съюз на журналистите в Германия", който според нея, изглежда, ползва "опорни точки" от службите.
Захарова има предвид призива на Съюза на журналистите в Германия от януари лицензът на RT Deutsch (германскоезичната версия на канала) да не бъде подновявана, тъй като RT e "инструмент за пропаганда на Кремъл".
Реакция дойде и от главния редактор на медиите Маргарита Симонян, която каза, че RT винаги е работила като руска медия, финансирана от държавата, и никога не е скривала това, предаде РИА "Новости".
Дневник
Коментари
Добави коментар