"Поемането на задължения, свързани със скрити и неясни разходи, въвличат за детесилетия напред българските правителства в значителни финансови задължения". Това обяви президентът Румен Радев, който в изявление пред медиите обоснова мотивите си за вето върху ратифицираните от парламента договори за придобиване на изтребителите F-16 Block 70.


Радев отново повтори, че преди дни Народното събрание е приело решение без да се съобразява с интересите на гражданите и държавата. И пак настоя за широк обществен дебат. Попита какви гаранции получава България срещу сумите, които ще изплати, кога ще бъде изградена необходимата инфраструктура и пак посочи, че не е ясно дали сделката ще включва необходимото въоръжение на самолетите, поддръжка, обучение.

Според президента, има заложени скрити разходи за инфраструктура, транспорт, въоръжение, данъци, такси и други, които ние тепърва ще трябва да бъдат плащани допълнително. Освен това американската страна има право да променя клаузи в договора, без да се допитва до България.

"Кога ще придобием пълния необходим пакет въоръжение, оборудване, обучение и услуги, които гарантират многофункционалните способности на самолета? Кога ще изградим необходимата сложна инфраструктура? Кога ще закупим следващите 8 самолета. Кога ескадрилата ще е готова за бой всъщност? Кога, как и колко ще платим за всичко това?", попита Румен Радев. "Всички тези обстоятелства гарантират нестабилност за процеса на модернизация на българските ВВС и излагат на риск модернизацията на Сухопътни войски и Военноморските сили", коментира още той.

Разходите по придобиване на изтребителите F-16 поставят под въпрос възможностите за навременно осигуряване на липсващите способности, обяви Радев. И допълни: "Не конкретният тип самолет сам по себе си, а наличието на реални способности, определя авторитета и бъдещето на българските военновъздушни сили и нашата евроатлантическа принадлежност".

Румен Радев подчерта още, че подобни сделки и решения за модернизация и развитието на армията изисква всеобхватен подход и дългосрочно планиране, а при "колосални" за нашите мащабите на България разходи, липсва дори дебат.

Вчера президентът Румен Радев наложи вето върху ратификацията на договорите за придобиването на изтребителите F-16 Block 70 и свързанатa с тях поддръжка. По-рано днес ветото беше отхвърлено от парламентарната комисия по отбрана, а в петък влиза и в пленарна зала.

Законопроектите, с които парламентът одобри сделката и плащанията по нея бяха гласувани от Народното събрание на 19 юли. Основното съображение в мотивите за вето на държавния глава е, че ратификацията е станала прекалено бързо. Според него няма "национално съгласие и убеденост във взаимноприемливите условия на договора". Това по думите му било "изключително тревожно".

"Поради скъсената законодателна процедура останаха неизяснени редица важни въпроси като цени, гаранции, срокове за доставки, неустойки, обезщетения и други. На България е необходим самолет с многофункционални способности, което се постига не само с качествата му, а и с пълен пакет въоръжение, съпътстващо оборудване и обучение на личния състав. При обсъждането и гласуването в пленарната зала на Народното събрание бяха изказани възражения и предложения, които не можаха да бъдат развити и обсъдени поради приложената съкратена законодателна процедура", пише в мотивите Радев.

Румен Радев не крие критиките си към избора на F-16 от момента, в който се разбра, че това ще е новият мултифункционален самолет за армията. При последното си пространно изказване по темата, в предаването "Панорама" на БНТ, той изрази съжаление, че дебатът за самолетите е излязъл извън обхвата на обективните критерии.

Дневник