Няма каквато и да е причина българските родители да се съмняват, че някой може да си позволи да извежда деца от семействата. В това уверява зам.-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова в интервю за "24 часа".
За нея е необяснимо защо някой подклажда протестите и продължава да всява паника у хората.
"Многократно и категорично бе заявено от министерството, правителството и премиера, че такава стратегия не се предвижда. Ние не работим по такава стратегия в момента, нито копираме норвежки, шведски или какъвто и да е било модел", казва тя.
Зам.-министърът подчертава, че социалните работници и сега не могат просто ей така да извеждат дете от семейството, а трябва да има причини, потвърдени със съдебно решение. Тя напомня, че освен това и всяка една мярка на закрила, когато едно дете е изведено от семейството и настанено в приемно семейство или в центъра за настаняване от семеен тип, също подлежи на съдебен контрол.
"Абсолютно безпочвени са притесненията на семействата, че социалните работници могат да правят каквото си поискат. За нас е важно съществуващата система да бъде подкрепена и, ако е необходимо, да бъде реформирана, но това е професионален диалог, който водим с останалите колеги от ведомствата, с НПО-та и местните власти", казва зам.-министърът.
Най-честите причини за настаняването на дете в приемно семейство или център от семеен тип е, защото е загубило родителите си или е изоставено, сочат данните на социалните служби. "Във всеки един момент, в който забележим, че едно приемно семейство не предоставя качествена услуга, нашите служби се намесват, казва Русинова. Тя дава пример с родители, пожелали да изоставят детето си, родено недоносено, преди то да навърши година. Детето било настанено в приемно семейство, а родителите били подпомогнати да направят ремонт на жилището и да им бъде пуснат токът. Половин година по-късно си взели детето. При друг случай по сигнал на кмет социалните открили 5 изоставени от родителите си деца на възраст между 1 и 12 г., едното от които с увреждане. Децата са настанени в приемна грижа, издирени са родителите, детето с увреждане е преминало ТЕЛК, а после е записано в дневен център за деца с увреждания. Останалите деца са записани в училище. Отпуснати са помощи за ремонт и след седем месеца децата са върнати в дома си.
"За мен е необяснимо защо някой подклажда тези протести и защо продължава всяването на паника у хората. Искам да уверя родителите, че нашата цел като министерство е да подкрепяме семействата, да осигуряваме грижа на най-нуждаещите се. Законът за закрила на детето цели да предотврати изоставянето, насилието и трафика над децата. Ако има пропуск в системата, ние трябва да бъдем алармирани, за да предприемем съответните действия", казва зам.-министърът.
Дневник
Коментари
Анонимен
ами не се чудете , попитайте другаря Решетников , войната на тихия фронт е в пълна сила ......не ти трябват врагове с такива братушки , първо те изоставят а после та изкарват виновен че си си намерил други приятели
Анонимен
не е някой а вие политиците ги забърквате тия лай...………..и