Американският президент Доналд Тръмп потвърди, че "скоро" ще издаде указ, с който ще разреши да бъдат наложени санкции срещу действащи и бивши представители на властите в Турция. Малко след това министърът на отбраната Марк Еспър заяви, че следващата седмица ще се срещне със съюзниците от НАТО, за да ги убеждава за "дипломатически и икономически мерки" в отговор на турската операция в Северна Сирия. В изявлението си той нарича действията на Анкара "ненужни и импулсивни" и способни да предизвикат възраждане на "Ислямска държава".
Мерките, обявени от Тръмп, ще включват още връщането на двойните мита върху вноса на стомана от Турция в размер на 50 на сто - такива бяха наложени (за стоманата, алуминия и още няколко стоки) в разгара на спора между Анкара и Вашингтон миналата година, който имаше опустошителен ефект върху турската лира.
Освен това Съединените щати незабавно ще спрат търговските преговори, които се водят с Турция за сделка на стойност 100 млрд. долара, се казва още в изявление на американския президент, разпространено в профила му в "Туитър".
Указът ще даде възможност на САЩ да наложат "мощни допълнителни санкции на всеки, който може да е замесен в сериозни нарушения на човешките права, във възпрепятстване на прекратяването на огъня, в създаване на пречки на вътрешно разселени хора да се завръщат у дома, в принудително репатриране на бежанци или застрашаване на мира, сигурността и стабилността в Сирия."
"Напълно съм подготвен да унищожа турската икономика"
По-рано "Блумбърг" съобщи, че мерките (които президентът по-рано нарече "големи санкции") заради новата турска операция в Сирия може да бъдат наложени още днес. Американско издание с експертиза в близкоизточната политика съобщи, че е обсъждана възможността те да засягат турския колега на Тръмп, президента Реджеп Тайип Ердоган, но тази информация не бе потвърдена.
Държавният глава обосновава решението си, като казва, че е "бил напълно ясен" в разговорите си с Ердоган - "действията на Турция ускоряват хуманитарна криза и създават условията за възможни военни престъпления."
Към края на изявлението Тръмп добавя, че САЩ "агресивно ще използват икономически санкции" срещу онези, които създават възможност и финансират подобни престъпления в Сирия. "Напълно съм подготвен да унищожа бързо турската икономика, ако турските лидери продължат по този опасен и унищожителен път." Президентът вече е отправял тази заплаха.
Съобщението отбелязва формално и решението на САЩ да се изтеглят "останалите американски войници от Североизточна Сирия" (на терен обаче ще останат войниците в базата Ат Танф в Южна Сирия, недалеч от границата с Ирак, заради остатъчни елементи от "Ислямска държава"). Тази информация бе известна днес, след като министърът на отбраната Марк Еспър обяви, че близо 1000 войници от САЩ (приблизително колкото са останали в района) ще трябва да го напуснат, след като турската операция навлиза по-дълбоко в територията на страната, отколкото се е очаквало.
Преглед на всички оръжейни сделки
Междувременно в. "Файненшъл таймс" писа, че Великобритания преглежда всички разрешителни за износ на оръжия за Турция и временно спира издаването на нови. Това я превръща в поредната европейска държава, взела подобно решение, след Германия, Франция, Холандия, Белгия, Чехия и други.
Италия, най-големият износител на оръжия за Турция, днес заяви, че смята да се присъедини към тези държави.
Лондон още не е обявявал подобно решение, но кабинетът вече е наредил да започне прегледът и не е известно кога ще приключи. Мярката обаче е взета малко след началото на турската операция в североизточна Сирия. Великобритания бе сред първите държави, които подкрепиха Ердоган при неуспелия опит за преврат преди три години и се очаква прегледът да напрегне отношенията на Анкара и Лондон, пише "Файненшъл таймс".
Днес в Люксембург външните министри от ЕС осъдиха опеация "Извор на мира" и призоваха Анкара да изтегли войските си. На заседанието обаче не бе взето решение за обща европейска позиция за спиране на оръжейната търговия, а бе отправен призив към отделните държави членки да обмислят подобна стъпка.
Дневник
Коментари
Добави коментар