Над 40 души загинаха в Ирак за 24 часа. Това съобщават за регионални и межжународни медии източници от силите за сигурност и здравни институции.

В свещения за шиитите град Наджаф са убити 10 демонстранти, в южния град Насирия - 25, повечето за загинали при обстрел от силите на реда, за да бъдат разчистени два моста в града (Насирия е родният град на заемащия премиерския пост от миналата година Адел Абдул Махди). В Багдад също е имало стрелба по важен за протестиращите мост, водещ към Зелената зона (район с повишена сигурност), където е парламентът. Според телевизия "Ал Джазира" жертвите от вчера насам са поне 44. Ранените са общо 245.

С това жертвите стават 390 души, ранените - хиляди, откакто иракчаните излязоха по улиците, за да поискат по-добро управление, работни места, край на корупцията и зависимостите от други държави и качество на живота.

Премиерът, подложен на натиск от съседен Иран, още не е подал оставка, макар президентът да увери, че това ще се случи, ако бъде намерен подходящ заместник.

Вчера армията съобщи, че с "кризисни центрове" ще се опитва да овладее безредиците. Според "Франс прес" обаче един от командирите, изпратени за овладяване на беззредиците, вече е уволнен от Абдул Махди след пика на насилието.

"Амнести интернешънъл" заклейми насилието, а директорът на изследванията за Близкия изток Лин Маалуф предупреди, че силите за сигурност използват "ужасяващо насилие срещу предимно мирни протестиращи" и заради тях местата на демонстрациите "повече приличат на военни зони, отколкото на улици и мостове в градовете", пише Би Би Си.

В Насирия новата вълна насилие започна, след като протестиращи запалиха иранското консулство в града и поискаха край на влиянието на Техеран в страната, а властите обявиха полицейски час. По-рано този месец бе нападнато и иранското консулство в Кербала. Не всички демонстранти се обявяват срещу иранските действия в Ирак. Интервюирани от международни телевизии, повечето обаче настояват, че няма да се изплашат от отговора на силите за сигурност.

Дневник