Европейската комисия издаде днес нови практически съвети, за да се гарантира, че мобилните работници в рамките на ЕС, и по-специално онези, които упражняват критични професии в борбата с пандемията от коронавируса, могат да стигнат до своето работно място, предаде пресслужбата на институцията.
Това включва работещите в секторите на здравеопазването и храните, както и на други основни услуги като грижите за деца, грижите за възрастни хора и служителите, които са от критично значение за предоставянето на комунални услуги, без обаче да се ограничава до тях.
Въпреки че е разбираемо, че държавите членки са въвели контрол по вътрешните граници, за да ограничат разпространението на коронавируса, е наложително работниците от критично значение да могат да стигат до местоназначението си без забавяне, се посочва в съобщението.
Що се отнася до сезонните работници, особено в сектора на селското стопанство, държавите членки се приканват да обменят информация за различните си нужди на техническо равнище и да въведат специални процедури за гарантиране на безпрепятственото преминаване на такива работници, за да се отговори на породения от кризата недостиг на работна ръка.
При определени обстоятелства сезонните работници в селското стопанство изпълняват критични функции за събирането на реколтата, посевните дейности и отглеждането на посевите. В такава ситуация държавите членки трябва да третират тези лица като работници от критично значение и да уведомяват работодателите, че е необходимо да осигуряват подходяща защита на здравето и безопасността.
Никола Шмит, еврокомисарят, отговарящ за работните места и социалните права, заяви: "Хиляди жени и мъже, които работят усилено за нашата сигурност и здраве и за да имаме храна на масата си, трябва да прекосяват границите на ЕС, за да отидат на работа. Наша колективна отговорност е да гарантираме те да не срещат спънки при движението си, като същевременно вземем всички възможни предпазни мерки за избягване на по-нататъшно разпространение на пандемията."
В публикуваните днес насоки се определят видовете работници, упражняващи критични професии, за които се смята, че е особено важно да продължат да се движат свободно в ЕС. Посоченият в насоките списък не е изчерпателен. Сред примерите за такива работници са:
- приложните специалисти в областта на здравеопазването
- персоналът, грижещ се за деца и стари хора
- учените в сектори, свързани със здравеопазването
- хората, необходими за инсталиране на медицински изделия от критично значение
- пожарникарите и полицейските служители
- транспортните работници
- хората, работещи в сектора на храните.
Комисията приканва настоятелно държавите членки да въведат специални необременяващи и бързи процедури, за да се гарантира безпроблемното преминаване на такива погранични работници, в това число и пропорционален здравен скрининг.
Наред с определянето на тези специфични категории работници в насоките се пояснява също така, че държавите членки следва да позволяват на пограничните работници като цяло да продължават да пресичат границите, ако работата в съответния сектор е все още разрешена в приемащата държава членка. Държавите трябва да третират трансграничните работници така, както третират националните си работници.
Дневник
Коментари
Анонимен
защото ако българските и румънски роби не оберат и съберат реколтата на полето друг няма кой да я обере под това парещо слънце
Анонимен
да се надяваме, че българското правителство няма да отвори границите за работа, докато заразата съвсем не си отиде. Пусне ли хора отново да се размотават, язък за всички ограничения, разходи и нерви сега.
Отнася се и за студенти, за бригади и всякакъв тип прелетни птички.
Анонимен
Напълно съм съгласен с Анонимен 2
Анонимен
Няма по лицемерна политика от тази на ЕК. Богатите в къщи под карантина, а робите от Изтока да се заразяват на полето. Е следващата партида самоубийци чака.