Българската армия бележи най-високо от поне десетилетие насам доверие, показват данните от традиционния социологически обзор на "Галъп интернешънъл" в края на политическия сезон. Изследването е част от ежемесечната независима изследователска програма "Политически и икономически индекс", чиито две вълни са между 4 и 12 юни сред 809 пълнолетни българи и между 2 и 10 юли 2020 г. сред 806 пълнолетни българи.
Сред вътрешните институции извън оперативната политическа и съдебна власт с най-добър публичен образ е армията, докато от "външните" институции най-добър в очите на българите традиционно остава Европейският съюз.
От запитаните 53% споделят доверие в българската армия, а 30% - недоверие. Останалите се колебаят. "В последните няколко години тази тенденция остава стабилна, а в последния месец като че ли се вижда най-сериозното "отваряне на ножицата" в посока доверие. Така армията остава и една от институциите с най-високо доверие сред вътрешните институции въобще", коментират социолозите.
Към полицията отношението остава по-различно - доверието към нея расте, но остава ниско - под половината българи (49%) отговарят положително на въпроса "Имате ли доверие в полицията", докато 40 на сто отговарят отрицателно.
От "Галъп интернешънъл" отбелязват, че данните са отпреди пиковата фаза на протестите в страната, по време на които имаше случаи на полицейско насилие.
Ниско остава доверието и към църквата - 46% срещу 32 на сто недоверие. Според изследването няма скорошни щети по публичния образ на църквата, като се изтъква, че доверието в институцията е различно от самата вяра и е отражение и на светския ѝ образ.
Евросъюзът остава най-одобряван
Доверието в обобщения образ на Европейския съюз остава без промяна и през този политически сезон. При последното измерване 59% казват, че имат доверие, 30% нямат, а останалите се колебаят.
Българският еврокомисар Мария Габриел се ползва с доверието на 22% от българите и недоверие - 45%. "Това я прави част от по-скоро одобряваните български политически фигури на фона на много други", отбелязват социолозите.
Традиционно по-нюансирано е отношението към НАТО. Общо 32% имат доверие в алианса, а 50% нямат.
Изследователите отчитат, че тези данни също са не нелош атестат на фона на отношението на българите към различни авторитети. "На фона на институции като парламента например, НАТО остава осезаемо по-харесвано", отчитат от "Галъп интернешънъл".
Дневник
Коментари
Анонимен
Заради този шопар Караканаския ще да е!!!!Му ха ха ха!