Представители на хазартната индустрия в този час се събират на протест пред Народното събрание, където депутатите се очаква да гласуват на второ четене промени в Закона за хазарта.

Това е пореден протест на бранша, според който поправките, част от които прокарани между двете четения, ще доведат до фалити на малките и средни представители на игралната индустрия.

Предвижда се да се завиши изцяло внесения капитал - 3 млн. лв. за казина и 1 млн. лв. за игрални зали и се въвежда нова еднократна такса - съответно 2 млн. лева за казина и 1 млн. лв. за игрални зали при 10-годишен лиценз. Между двете четения управляващите се отказаха от първоначалната си идея за създаване на нова агенция, която да контролира хазарта и която да е подчинена на Министерския съвет. Вместо това секторът ще бъде контролиран от Националната агенция по приходите.

На фона на протестите с искане за оставка на главния прокурор Иван Гешев и срещу третия кабинет на Бойко Борисов днес се очаква Конституционният съд да се произнесе може ли всеки един обвинител да разследва главния. Такова питане отправи в края на миналата година Министерският съвет. Повод стана доклада на Венецианската комисия, в който се препоръчва цялостна радикална реформа на конституцията и Висшия съдебен съвет, за да се премахне недосегаемостта на главния прокурор.

Дни по-късно на извънредно заседание правителството прие законопроект, според който обвинител N1 ще може да бъде разследван от "независим" прокурор, но негов подчинен. След критики от държавния глава обаче Министерският съвет оттегли законопроекта и внесе питане до Конституционния съд.

Коалиционният съвет се събира отново, за да обсъди ремонт на кабинета

 

Лидерите на партиите от управляващата коалиция се събират отново при премиера Бойко Борисов днес, за да обсъдят промени в кабинета. Решението колко сериозни ще са те кои министри да бъдат сменени най-вероятно ще бъде отложено поне до следващата седмица, а основен фактор за него ще бъде дали антиправителствените протести ще продължат със същата сила, коментираха представители на двете управляващи формации пред "Дневник". Повече по темата четете тук.

Вчера премиерът Борисов (ГЕРБ), Валери Симеонов ("Обединени патриоти"/НФСБ) и Красимир Каракачанов ("Обединени патриоти"/ВМРО) обсъдиха вариантите за смени на министри, но решения ще бъдат взети след обсъждане и с отделните парламентарни групи и след поредния коалиционен съвет днес.

Ключов въпрос е ще останат ли тримата министри, чиито оставки бяха поискани миналата сряда от премиера заради "съмнения за зависимост от ДПС", но които така и не бяха подадени - на министрите на финансите Владислав Горанов, на икономиката Емил Караниколов и на вътрешните работи Младен Маринов.

Дневник