С първите дарени средства новооткритият пункт в отделението по трансфузионна хематология в МБАЛ-Шумен закупи специализиран фризер за съхранението на реконвалесцентната плазма Covid-19, съобщи за ШУМ.БГ  д-р София Димова, началник на отделението по трансфузионна хематология.

„Благодарение на дарителите очакваме необходимият ни фризер да бъде доставен идната седмица. Закупуването му е приоритетно перо за нормалното функциониране на пункта и струва към 15 хил. лв. Целта ни е да изградим депо и да имаме запаси от кръвна плазма, за да помагаме и реагираме своевременно при тежки случаи, без да губим време”, уточни д-р Димова.

От необходимите 100 хил. лв. за оборудване на антиковид пункта само за седмица след обявяване на дарителската кампания "Помогни сега" по съществуващата сметка са постъпили 18 681.52 лева. Дарените средства са от фирми и частни лица, изразили волята си  те да бъдат насочени към новооткрития пункт за антиковид плазма.

“Оборудването ни е амортизирано, то е на повече от 10 години и изпитваме остра нужда от обновяването му, затова следващите дарения ще бъдат насочени към закупуване на необходимата специализирана апаратура. Желанието ни е да закупим за кръводарителите два съвременни автоматични стола и те го заслужават. Цената на един от тях е 7 700 лв. Сега използваме кушетки, които са към 50-годишни. Не на последно място за пункта са необходими два компютъра от по-ново поколение, тъй като към момента разполагаме с много стари над десетгодишни, които затрудняват и забавят дейността ни“, сподели д-р Димова.

Пунктът за кръводаряване за извличане на плазма бе открит на 1 декември и приема кръводарители в дните вторник и петък между 8.00 и 11.30 ч. За първите работни дни 8 кръводарители от различни кръвни групи са дарили кръв. Тя е изпратена с медицински транспорт в Регионалния център по трансфузионна хематология-Варна, където се произвежда хиперимунната плазма, правят се и необходимите изследвания, и ако отговаря на изискващите се медицински показатели, се връща в шуменския пункт.

"В петък вече получихме първата хиперимунна плазма, благодарение на 35-годишна кръводарителка от Шумен. В първия работен ден, освен нея, дойдоха още двама желаещи, но само тя бе одобрена.  В петък 9 кръводарители пожелаха да дарят кръв, но от тях 7 бяха одобрени и във вторник очакваме следващата произведената плазма”, каза д-р Димова.

Припомняме, че инициативата за откриване на пункт за антиковид плазма бе на д-р Милен Чолаков, който преболедува коронавирусната инфекция и при лечението му бе използвана кръвна плазма. Последваха консултации за законовата възможност и одобрение за пункта с гл. епидемиолог доц. Ангел Кунчев, д-р Бойко Пенков, зам.-министър на МЗ и д-р Росен Георгиев, директор на Дирекция контрол на трансфузионната система към ИАЛ.  Предложението бе прието и на извънредно заседание на Областния кризисен щаб през миналата седмица, когато бе обявено, че  дарителската кампания „Помогни сега“ събира средства и за оборудване на пункта за кръвна плазма .

ШУМ.БГ