Инвестираната сума в газопровода "Балкански поток" е не 3 млрд. лв., както казва президентът Румен Радев, а 2.6 млрд. лв. Парите са не от бюджета, а заемни средства на държавната "Булгартрансгаз" и ще се изплатят за 10 г. Това заяви пред Би Ти Ви министърът на енергетиката Теменужка Петкова.

Властта нарича "Балкански поток" тръбата, която България построи, за да пренася руски газ от Турция към Сърбия като продължение на "Турски поток". Петкова иронизира президента като попита риторично колко инвестиционни проекта е реализирал.

Тя коментира въпрося на държавния глава, отправен на пресконференция на 1 февруари по повод четвъртата годишнина от началото на мандата му. "Защо [изпълнителната власт] неглижира интерконекторите за газ със съседните държави десет години, а по спешност построи "Турски поток" през България, и кога ще видим реална икономическа обосновка и себестойност на този проект, който загроби 3 млрд. лв. наши пари?", попита президентът

Предназначението на газопровода не е да газифицира отделните райони в страната, поясни Петкова в отговор на друг въпрос. Тя добави, че има технически възможности при желание на общините и лицензираните газопреносни дружества да се направят отклонения, така че да се газифицират градовете, покрай които газопроводът минава. "Газификацията на общините е ангажимент на общините и лицензиантите", подчерта министърът.

Запитана какво знае за разследването на прокуратурата в Чехия на сделката, с която местната CEZ продаде на дружество, свързано с Ахмед Доган, ТЕЦ "Варна", Петкова каза, че българската страна "няма касателство" към него. "Нямам информация, това са сделки, които се реализират по реда на чешкото законодателство, добави тя.

Министърът обясни завоя в политиката на кабинета от проекта за АЕЦ "Белене" към втора централа в Козлодуй с факта, че от 2018 г., когато е започнала процедурата за избор на стратегически инвеститор за АЕЦ "Белене", е влязла в сила оценката за въздействие върху околната среда на площадката в Козлодуй, а Агенцията за ядрено регулиране е одобрила площадката. "Затова ние направихме преглед има ли техническа пречка някой от реакторите (два руски реактора, които България поръча и плати на Русия за АЕЦ "Белене", които се съхраняват с години на площадката там - бел. ред.) да отиде на 7 блок в Козлодуй. Оказа се, че техническа пречка няма и в момента се прави финансово-икономически и правен анализ", каза тя.

Ако парламентът промени решението си да се строи централа в Белене и го преориентира към Козлодуй, веднага ще започне процедура за искане на разрешения за инсталиране и на втория реактор там. "Да продадем оборудването е най-лошият вариант. България има нужда от нова ядрена мощност. На база на бъдещия финансово-икономически модел ще предложим решения, а парламентът ще вземе окончателно решение", каза Петкова. Тя изключи вероятността руската корпорация "Росатом" да възрази срещу промяната на площадката като изрази увереност, че диалогът ще е ползотворен.

Дневник