Българските сили в НАТО ще се изтеглят от Афганистан след 1 май заедно с другите съюзнически сили.
Това следва от решението на министрите на външните работи и отбраната от държавите в НАТО, събрали се вчера на извънредна среща с държавния секретар на Съединените щати Антъни Блинкен и министъра на отбраната Лойд Остин.
В момента 42-рият български контингент продължава да е част от мисията "Решителна подкрепа" и ще бъде изтеглен съгласно решенията, взети от съюзниците. Той прие отговорностите от 41-вия контингент в авиобаза "Баграм" (чиято охрана е сред основните му задължения) в края на март и наброява 120 души.
В Афганистан понастоящем са разположени 2500 американски военни (но тъй като има колебания в последните месеци, някои оценки говорят за 3500 души). В мисията на НАТО "Решителна подкрепа" участват общо 9600 военни от 36 страни, които също ще започнат да се изтеглят от 1 май.
Отложено изтегляне
Освен ситуацията, свързана с Украйна, ключова тема на разговора с Блинкен и Остин бе присъствието на НАТО в Афганистан. САЩ се готвеха за изтегляне на силите си от Афганистан 20 години след като съюзниците активираха за пръв път чл. 5 от Северноатлантическия договор за мисията "Решителна подкрепа". Очакваната дата за напускане бе 1 май, след като по време на предишния американски президент Доналд Тръмп бе постигнато споразумение с участието на талибаните и американското правителство.
Администрацията на Байдън обаче заключи, че този срок не е реалистичен, а и поиска да промени подхода, приет към Тръмп към трансатлантическото партньорство, и да координира със съюзниците. Освен това се появиха съмнения за плановете на талибаните, обещали в замяна на американското изтегляне да започнат преговори с избраната власт в Кабул и да оттеглят подкрепата си за "Ал Кайда". САЩ и НАТО отчитат, че талибаните за момента не изпълняват ангажимента си да намаляват насилието.
В процеса на прекратяване на мисията съюзниците ще следват отговорен подход с цел запазване на постигнатото през последните 20 години, включително по защитата на човешките права, особено правата на жените, децата и малцинствата, се казва и в съобщението на българското Министерство на външните работи.
"Най-дългата война"
Както се очакваше след изтичането на информацията в медиите, Байдън обяви вчера, че изтеглянето започва на 1 май и ще приключи до 11 септември. "Съединените щати ще започнат окончателното изтегляне (на войските си от Афганистан) на 1 май тази година. Изтеглянето няма да бъде прибързано. Ще го направим отговорно, обмислено и сигурно и като се координираме напълно със съюзниците ни и партньорите ни, които сега разполагат с повече сили в Афганистан от нас," изтъкна Байдън в реч в Белия дом.
"Талибаните трябва да знаят, че ако ни нападнат по време на изтеглянето, ние ще защитим себе си и партньорите си с всички налични средства. Нашите съюзници и партньори стояха с нас рамо до рамо близо 20 години, ние сме дълбоко признателни за приноса им в общата мисия. Отидохме заедно, ще си тръгнем заедно", добави американският президент.
"Американските военни, както и контингентите на нашите съюзници от НАТО ще са напуснали Афганистан преди 20-ата годишнина от ужасните атентати от 11 септември", посочи Байдън, цитиран от "Франс прес". "Време е да се прекрати най-дългата война на Америка. Време е американските военни да се завърнат у дома," добави Байдън, отхвърляйки призивите за оставане на американските сили в Афганистан, за да осигурят мирно решение на вътрешния конфликт в страната, предаде "Ройтерс".
По думите на президента с това няма да приключи подкрепата на Афганистан - тя остава дипломатическа и хуманитарна, ще се предлага съдействие на афганистанските сили за сигурност.
Същевременно ново отлагане би срещнало отпор от талибаните, които вече дадоха сигнал, че няма да приемат сериозно удължаване на срока за изтегляне.
Дневник
Коментари
Анонимен
Най-сетне! Сега обаче ако рекат да ги пратят в Украйна, .....