Премиерът Еди Рама или главният му противник Лулзим Баша? Силно поляризираната политически Албания ще трябва да вземе решението днес след кампания, довело до убийството на политик от управляващата партия.

Еди Рама, с два мандата зад гърба си, обещава стабилност и европейско бъдеще на страната с 3.59 млн. избиратели (но албанците в чужбина са над милион). Баша обещава да изкорени всичко описано в евродокладите, което безпокои албанските и европейските граждани и което бе подчертано в последния доклад на Европарламента преди дни - корупцията, проблемите със свободата на медиите, организираната престъпност, икономическите проблеми.

Безработицата е официално 15%, младежката - 30 на сто. Близо 360 хил. албанци са искали убежище в ЕС (между 2016 и 2019 г. молбите от тази държава бяха третият най-голям брой след този на сирийците и афганистанците).

В тези условия 12 партии и 5 независими кандидати се борят за 140 места в парламента. В сегашния партията на Рама има 74 депутати, Демократическата партия на Баша - 43-ма. Различни проучвания изравняват двете големи сили с по над 40%, а по-малкото движение LSI ще вземе между 4 и 7.5 на сто.

Кампанията бе изострена. Въоръжени сблъсъци между поддръжници на партии в Елбасан доведоха до застрелването на местния политик, в последно време активист на управляващите социалисти Пиерин Джувани. Арестуван за убийството на 56-годишния мъж бе бивш служител на елитните полицейски части RENEA, в град, известен с действието на различни престъпни групировки.

Трети пореден мандат

Проучванията дават възможност 56-годишният Рама, който оглавява Социалистическата партия и е на власт от 2013 г., да стане първият спечелил три мандата от деветдесетте години насам, когато идва демокрацията. Критици атакуват бившия кмет на Тирана, художник и баскетболист, че залага твърде много на личното си обаяние и на сравнителния успех в това да не допусне сериозно разпространение на COVID-19, но на цената на тежки блокади. Кабинетът му може да си припише и умерения успех в съдебната реформа, както формирането на нов състав на Конституционния съд, чието дълго отлагане бе силно критикувано от страни като Нидерландия.

Рама разчита силно освен на приятелството със САЩ, и на добрите връзки с турския президент Реджеп Тайип Ердоган, при когото отиде лично, за да договори ваксини от китайския проиизводител "Синовак" в момент, когато Албания нямаше собствени доставки.

Международният му образ пострада през 2019 г. от разследване, свързано с изборни измами, извършвани от правителството му около местния вот, според разследване на "Билд" и "Гласът на Америка".

Консервативният му опонент Лулзим Баша, който опитва да насочи вниманието към средната класа, борбата с корупцията, инвестиции в земеделието и туризма, стоеше зад различни социални протести и остро противопоставяне, което преди две години доведе до вълна от демонстрации и бойкот на парламента, обезпокоил Европа. Независими наблюдатели в Албания същевременно смятат, че партията му има серозна нужда от реформи, ако иска да е фактор в демократизацията. "

Пътят към ЕС не е отворен

 

На карта са и преговорите на Албания с Европейския съюз, които в момента вървят в "пакет" със Северна Македония. Нейният път е блокиран от ветото на България и Рама заяви наскоро в интервю за "Евронюз", че ситуацията на Скопие може да попречи на Тирана, ако България не оттегли ветото си. Това според партията му е единствена причина да не е насрочена Първата междуправителствена конференция със страната му въпреки зелената светлина за преговори, дадена през 2020 г. от евролидерите.

В действителност, дори Северна Македония да продължи напред, нидерландските резерви срещу Албания остават заради състоянието на демокрацията и върховенството на закона. В доклад на Държавния департамент от 2017 г. се казва, че Албания е транзитна дестинация за кокаин и хероин за европейските пазари, тя е известна и като важен източник на канабис.

Рама е критикуван от правозащитни организации за личен тормоз над журналисти и за създаване на почти едноличен модел на вземане на решения; кабинетът му опита да прокара според "закон срещу клеветата", от който отстъпи заради критики, че ще посегне на свободата на словото. Наскоро проучване показа, че едва 38% от албанците вярват, че могат да променят правителството си с избори - на Балканите няма друг подобен процент.

По време на дискусия за Западните Балкани в петък български евродепутати допуснаха, че ако Рама спечели достатъчно места в парламента, може да поиска отделяне на двете държави в преговорния процес с ангажимент за реформи. Премиерът увери, че страната му ще продължи да "изгражда Европа тук", докато чака, ще се бори с корупцията и ще създаде 300 хил. работни места.

Като много други страната бе ударена от коронавирусната пандемия и икономическите резултати може да се отразят на вота. Икономиката се сви с 3.31% миналата година, тежко ѝ се отрази и земетресението, засегнао Дуръс през ноември 2019 г.

Интерес към албанските избори дойде и от Косово и Северна Македония. Македонската опозиция отправи послания за избори на конкретни кандидати, което разгневи Рама. Косовският премиер Албин Курти учреди клон на своето движение "Самоопределение" в страната. Той повдигна и темата за обединение на Косово и Албания, като заяви, че на референдум би гласувал с "да". Рама засега откава да коментира темата.

Дневник