Гергана Ивайлова Гълъбова от Софийския университет „Свети Климент Охридски“ заслужи голямата награда в 43-тото издание на националния студентски литературен конкурс „Боян Пенев“, съобщиха от пресцентъра на Шуменския университет.
Наградата за Гергана Гълъбова, която е 1 курс в магистърска програма преводач - редактор, е издаване на книга от Университетското издателство „Епископ Константин Преславски“, финансово осигурена от Община Шумен.
В категория Белетристика журито отличи с първа награда Диана Мъркова от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, а с втора награда – Ива Анастасова от Софийския университет „Свети Климент Охридски“. С поощрителни награди в категорията си тръгнаха Александър Колев от Софийския университет „Свети Климент Охридски“ и Александър Янев от НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“.
Ива Анастасова спечели Наградата на публиката.
В категория Поезия първата награда е за Мария Петкова от Великотърновския университет „Свети Свети Кирил и Методий“. Бяха посочени две втори награди – за Михаела Кузева и Веселин Веселинов – и двамата от Софийския университет „Свети Климент Охридски“. Поощрителна награда заслужи Мария Гаралова от Медицински университет-София.
В категория Публицистика и критика не бе присъдена първа награда. Втора награда получи Теодора Величкова-Старчева от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. Също за студент в Шуменския университет – Десислава Тивчева, е поощрителната награда в категорията.
Всички участници бяха приветствани от Ректора на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ проф. д.и.н. Георги Колев, който ги поздрави за творческите успехи, изрази увереност, че в трите дни на конкурса са се чувствали като едно семейство и са оценили предимствата на Шумен като културно-исторически център.
43-тото издание на Националния студентски литературен конкурс „Боян Пенев“ приключи днес с присъждане на наградите пред паметника на Иван Пейчев в Шумен.
Организатор и домакин на най-старото литературно съревнование за студенти вече повече от 40 години е Шуменският университет „Епископ Константин Преславски“. За участие тази година бяха подадени 51 заявки в трите направления – поезия, белетристика, публицистика и критика.
Студенти от 13 български университета дойдоха в Шумен, за да представят лично творбите си и да участват в програмата на конкурса – четения, поетически пленер „Писане от натура“ и дискусия.
В рамките на конкурса бяха представени четири книги - на членовете на журито – Захари Карабашлиев, проф. д.н. Пламен Дойнов и Петър Чухов, и дебютната книга „Керван от гарвани“ на Емине Садкъ – носител на Голямата награда от изданието на конкурса през 2019 г.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Пожелавам на всички пишещи много читатели, почитатели, популярност и купувачи.
проф.Димчев
Това не може да е конкурс и обективно жури, след като в журито го няма най-изтъкнатият литературовед, носител на много награди не само в България, а и в чужбина, проф.Христо Трендафилов!
Трябва да се обжалва конкурса!
Дано участниците го обжалват!
Срам и позор за домакините!
Анонимен
Г-н професоре, излагате се!
Ако въпросният именит познавач се спомине, значи ли че студетският конкурс трябва да предаде Богу дух?
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Кени Заид
Имам стихове за сливи,праскови и ягоди.
Ивайло Динев
Конкурсът е опорочен, не мисля, че е редно повече да се провежда тук, а да се изтегли в София където има достатъчно авторитети!