След тридневни дебати в пленарната зала по увеличението на пенсиите и разходите за здраве за пет часа и половина днес ресорната комисия в парламента успя да приеме на второ четене актуализацията на държавния бюджет за т.г. В отсъствието на ГЕРБ депутатите работиха по доклад, изготвен от работна група, в която освен народни представители влизат и експерти от парламента и финансовото министерство. Гласуването в пленарната зала ще започне по-късно днес.

Актуализацията на държавния бюджет предвижда 2.5 млрд. приходи и 2.3 млрд. лева разходи. Макар да имаше около 60 допълнителни предложения на депутати, част от тях бяха приети за недопустими, тъй като предлагат промени в други закони. Така не бяха разгледани промени в данъчните закони, сред които и предложения данъка върху добавената стойност за ресторантьорите да остане 9 на сто и догодина.

Мнозинството отхвърли предложението на "Има такъв народ" партийната субстанция да бъде намалена от 8 на 1 лев на глас на година.

Дебати почти нямаше, но дискусии предизвика искането на здравното министерство за повече пари за "Ремдесивир", които се оказаха осигурени и без промените, за защитеното от ДПС предложение за 4 млн. лв. допълнителни средства за вероизповеданията, които да се дадат главно за дезинфекция на църкви и джамии, както и искането за 2 млн. лева повече за култура.

В комисията бе обсъден и казусът със задълженията към фирмите по пътно строителство и поддържа, като консенсусното решение е до края на годината да бъдат изплатени около 320 млн. лева, а останалите - около 1 млрд., през следващите две-три години. Има предложения обаче и 500 млн. лева да бъдат изплатени още т.г., така че предстои решение в пленарната зала.

Финансовият министър Асен Василев поиска чрез преходните и заключителните разпоредби на закона за бюджета да се задължи Агенция "Пътна инфраструктура" да проведе нови конкурси за поддръжка на пътища най-късно до края на април догодина.

Дневник