Главният прокурор на Полша поиска от Конституционния трибунал на страната да се произнесе дали глобите, наложени на Варшава от Съда на ЕС, са конституционни.
През последните месеци на Полша бяха определени две глоби за неприлагане на европейското право от Съда на ЕС. През септември тя беше осъдена да плаща по 500 хил. евро дневно за експлоатацията на въглищната мина "Туров", която замърсява съседна Чехия, а през октомври и по 1 млн. евро дневно за отказа да отстъпи от противоречащите на европейското право съдебни реформи, свързани с дисциплинарния режим за съдиите.
Полша поставя под въпрос и двете решения, като отказва да плаща глобите, които трябва да отидат в бюджета на ЕС.
"По мнението на главния прокурор последвалите решения на Съда на ЕС неправомерно разширяват компетенциите на ЕС по договорите, нарушавайки разпоредбите на полската конституция и игнорирайки решенията на полския Конституционен трибунал", съобщава държавната информационна агенция PAP, като се позовава на изявление на прокуратурата.
Първото заседание по делото е насрочено за 24 ноември.
Трибуналът (конституционният съд на Полша) постанови по-рано, че някои елементи от правото на ЕС са несъвместими с националната конституция, оспорвайки основния принцип на интеграцията в ЕС за върховенството на европейското право пред националното.
Брюксел реагира остро, като председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че поведението на Полша ще бъде санкционирано, а по-късно и че Варшава няма да получи парите си по плана за възстановяване, докато не даде достатъчно гаранции за върховенството на правото. Европейският парламент също се обяви за блокиране на 36-те млрд. евро на Полша за възстановяване заради отстъпване от принципите за независимост на съдебната власт.
Във вторник Еврокомисията каза, че контактите с полските власти, които внесоха плана за възстановяване в края на април, продължават, но не се ангажира с дата за евентуалното му одобрение, въпреки че двумесечният срок за това отдавна е изтекъл. Лидерите на пет от седемте парламентарни групи в Европарламента изпратиха в понеделник писмо до Фон дер Лайен, призовавайки я да не одобрява полския план, докато всички условия за стандартите за върховенството на правото не са изпълнени. Писмото не е подписано само от крайната десница и от консерваторите, където членуват полските евродепутати от управляващата "Право и справедливост".
Нова част от съдебната реформа е отхвърлена
Във вторник Полша загуби поредното дело за съдебната си реформа в Съда на ЕС, след като европейските съдии обявиха за недопустим реда за командироване на съдии. Става дума за действащия в Полша режим, позволяващ на министъра на правосъдието да командирова съдии във висшестоящи наказателни съдилища, при което министърът, който едновременно с това е и главен прокурор, може във всеки момент, без да се мотивира, да прекрати командироването.
"Изискването за независимост на съдиите налага правилата относно такова командироване да включват всички необходими гаранции, за да се избегне напълно рискът от използване на командироването като средство за политически контрол на съдържанието на съдебните актове, по-специално по наказателни дела", се казва в решението на европейския съд.
Делото е по искане за тълкуване от Sąd Okręgowy w Warszawie (Варшавският окръжен съд), който се съмнява дали командирован от министъра съдия, без да се назовават мотиви или критерии за това, може да гледа дела и дали това не противоречи на европейското право.
Според европейските магистрати командироването на съдия в по-горна инстанция от министъра може да създаде зависимост между тях и това да повлияе на безпристрастността на съдията.
Съдът посочва, че за да се избегнат произволът и рискът от манипулации, решенията за изпращането и прекратяването на командировката трябва да се вземат въз основа на предварително известни критерии и да бъдат надлежно мотивирани. А ако командировката се прекрати без съгласието на съдията, той трябва да може да оспори по съдебен път решението на министъра.
Дневник
Коментари
Добави коментар