Европейската комисия предложи речта на омраза и престъпленията, извършени от омраза, да бъдат включени в списъка на ЕС с общопризнати престъпления.
От приетото в четвъртък съобщение става ясно, че става дума за вербално насилие и престъпления срещу представители на малцинствата, жени и момичета, хора с увреждания и др.
Според Еврокомисията по време на пандемията такива престъпления са се увеличили, а отделните държави в различна степен инкриминират подобни деяния и за да се осъществи ефективен и всеобхватен наказателноправен подход и да се осигури защита на жертвите, е необходимо правната класификация на такива деяния да се уеднакви навсякъде в ЕС.
Най-често жертвите на престъпления от омраза са представители на малцинствата - роми, мюсюлмани, хора от азиатски произход и евреи. Те са подлагани на обиди, но също на побоища, тормоз и заплахи, пише в мотивите на Еврокомисията. В тях се посочва, че 52 % от младите жени и момичета са били подложени на онлайн насилие, включително заплахи и сексуален тормоз, докато хората с увреждания са изложени на по-голям риск да станат жертви на тормоз и тежки престъпления, включително престъпления от омраза.
Въпреки, че са широкоразпространени речта на омраза и престъпленията от омраза не са включени в списъка от общопризнати в ЕС криминални престъпления. В него фигурират тероризъм, пране на пари, корупция, трафик на хора, сексуални злоупотреби с жени и деца, подправяне на пари, незаконен пренос на наркотици или оръжие, компютърни и организирани престъпления.
"Свободата означава и свобода от страх. По време на пандемията прекалено много жени бяха лишени от свобода. Това бе особено ужасен период за тези, които нямаха къде да се скрият, които не можеха да избягат никъде от своите насилници. Трябва да внесем светлина в този мрак, трябва да покажем пътища, които извеждат от болката, техните насилници трябва да бъдат изправени пред съда", заяви председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен през септември.
Инициативата за криминилизирането на престъпленията от омраза обаче не е законодателна, тъй като първо Европейският парламент и страните членки трябва да одобрят разширяването на списъка от общопризнати престъпления. Едва тогава Еврокомисията може да предложи законодателно предложение. Ако инициативата бъде одобрена, ще може да се подготви директива, която да даде дефиниции на речта на омразата и престъпленията от омраза, както и да се определят наказания, които да залегнат в наказателните закони на страните от ЕС, уточняват от Брюксел.
Преди седмица Европейският парламент обсъди насилието срещу жените и криминализирането на престъпленията от омраза беше посочено сред възможните инициативи, които биха заобиколили отказа на шест еврочленки, сред които и България, да ратифицират Истанбулската конвенция, задължаваща държавите да преследват насилието срещу жени.
Дневник
Коментари
Анонимен
Съдържанието на статията опровергава заглавието й. Имало само някакво предложение, което дори не било законодателно, обаче според заглавието излиза, че всичко е решено.