Европейските лидери решиха да поръчат 180 млн. дози ваксини срещу COVID-19, които да са специално адаптирани за защита от новия вариант на коронавируса Омикрон.

"Омикрон е вече в почти всички европейски държави, разпространява се със свирепа скорост", заяви председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен след продължилата 14 часа среща в Брюксел.

Ваксините срещу Омикрон ще дойдат по договора на ЕС с "Бионтех"/"Пфайзер", като Фон дер Лайен потвърди, че производителят ще се нуждае от 100 дни, за да адаптира ваксината. Европейският лекарствен регулатор е призован да използва най-късите си процедури, за да одобри за използване препарата, когато той е наличен, каза още председателя.

Засега обаче ЕС се бори с продължаваща вълна от Делта варианта, като болниците са пълни с неваксинирани хора, напомни още Фон дер Лайен.

Тя посочи като основна задача "печеленето на време" преди настъпването на Омикрон чрез ускоряване поставянето на бустерни дози, ваксинирането на децата над пет години и възстановяване на мерките като носене на маска, социална дистанция и ограничаване на контактите. В сряда пред Европейския парламент Фон дер Лайен заяви, че Омикрон ще стане доминиращ вариант в Европа още през януари.

В четвъртък Комисията договори с амерканската компания "Модерна" предсрочна доставка на 10 млн. дози преди края на годината, за да се запълни недостига в Германия, където поставянето на бустери е в разгара си. Те ще са достатъчни за ваксинирането на 20 млн. души, като след нова година, компанията ще може да направи предсрочни доставки и към други държави, в които количествата са на свършване заради третите дози.

Европейските лидери поръчаха на посланиците си бързо да приключат преговорите по промените в европейския COVID сертификат, като се очаква в близките дни Европейската комисия да излезе с окончателно решение. То ще е свързано с вписването на третата доза в документа и с ограничаване на валидността на документа за ваксинирани с две дози на девет месеца.

Лидерите не успяха да убедят държавите, които въведоха допълнително изискване за тестване за приносителите на сертификатите, включително за ваксиниране. В заключенията от срещата беше записано само, че ще ограниченията трябва да се основават на обективни критерии, да не пречат на функционирането на общия пазар и на свободното движение.

Според източници от срещата лидерите са отделили дълго време да насърчат италианския премиер Марио Драги да оттегли изискването за тестване за ваксинирани европейци, което влезе в сила в четвъртък. Според Драги мярката ще позволи на Италия, която не е засегната от разпространението на Омикрон, да спечели повече време за подготовка. Италия се размина леко с Делта вълната, тъй като 85% от населението е ваксинирано, е казал премиерът пред колегите си.

Италия, Португалия, Гърция и Ирландия,, които въведоха задължение за тестване преди пътуване са обявили допълнителната мярка до края на годината, за да ограничат движението през коледните празници, забавяйки разпространението на инфекцията.

Дневник