Премиерът Антониу Коща получи изненадващо абсолютно мнозинство на предсрочните избори, състояли се вчера в Португалия. Този резултат е рядкост в страна, където избирателите рядко са склонни на толкова силна подкрепа.

Мнозинството на Коща обещава стабилност на страна, която миналата година бе много тежко засегната от пандемията и поиска европейска помощ, а сега трябва да управлява очакваните 16.6 млрд. евро по Плана за възстановяване и устойчивост. Коща, който дойде на власт след дълговата криза в еврозоната, успя да поведе Португалия към път на стабилен икономически растеж.

За втори път социалист прехвърля прага от 116 места в парламента от 230 депутати (предишният бе при подсъдимия в момента Жозе Сократеш).

Мнозинството е крехко, защото възлиза на 117-118 депутати. Въпреки това то шокира анализатори и социологически агенции - очакванията им бяха съвсем различни. Оспорвана надпревара с десните социалдемократи на Руи Рио бе толкова вероятна, че Коща призна преди вота неуспеха да убеди по-голяма част от португалците да му гласуват доверие и обеща да работи с всички сили за стабилна коалиция.

Изборите бяха свикани предсрочно, след като парламентът не успя да приеме бюджета на страната и коалицията на практика се разпадна, тъй като комунисти (дотогава съюзници) застанаха зад основните противници на Коща.

"Отговорност да управляваш"

Друга прогноза обаче се сбъдна - крайнодясната "Чега" ("Достатъчно") се превърна в трета сила в португалския парламент под три години след като влезе в него само с едно депутатско място. Тя се представя дори по-добре от очакваното със своите 12 места, вместо 10 в последните проучвания. Корупция и равнопоставеност с малцинствени групи бяха сред основните точки в кампанията, с която "Чега" отново утвърди, че португалското "изключение от крайнодесния популизъм" е в миналото.

Сократеш се постара да не изтъква резултата си като повод за самодоволство.

Той обясни, че сред важните му цели ще е да покаже на португалците, че такова (не коалиционно) управление може да се справи с проблемите и че подобен формат може да е "добър за демокрацията".

Социалистите взеха над 41% от вота, социалдемократите - над 27. Разликата между двете - 734 хил. гласа - бе недпредсказуема, но това се обяснява отчасти с много високата активност: стотици хиляди португалци решиха да гласуват в последния момент.

От свалилата диктаторския режим през 1974 г. Революция на карамфилите насетне никой няма да е управлявал колкото Коща, ако завърши мандата си. Премиер е от 2015 г., докато досегашният рекордьор, Анибал Каваку Силва, заемаше министърпредседателския пост между 1985 и 1995 г.

Дневник