Странно е, че Русия изобщо подхваща темата за членство на Украйна в НАТО, а Киев няма да отстъпи от амбициите си за алианса под натиск от Москва.
Такива послания дойдоха съответно от германския канцлер Олаф Шолц и украинския президент Володимир Зеленски при срещата им в Киев, продължила над два часа.
Разговорът, който предшества посещението на Шолц при руския президент Владимир Путин, следва двусмислени, объркали Украйна и Запада, коментари на посланик на Киев. Той се провежда в момент на колебания за решимостта на Германия да се присъедини към твърд отговор на потенциална руска инвазия предвид зависимостта на Германия от руски газ.
Шолц обясни, че "няма добри причини" за ставащото на украинската граница и че "за суверенитета и териториалната цялост на Украйна не се преговаря". "Очакваме Русия да предприеме ясни действия, за да разреши ситуацията."
Нарече срещата със Зеленски "ползотворна", тъй като в нея са разгледани възможности за намаляване на напрежението. Двамата обаче не навлязоха в подробности нито за обсъжданите варианти за деескалация, нито (въпреки усилията на репортерите на място) за санкциите, които евентуално биха могли да бъдат наложени на Русия в случай на инвазия.
"Ако Русия отново наруши териториалната цялост на Украйна, ще знаем какво да направим... Има едно централно предизвикателство: да деескалираме ситуацията и военните да се изтеглят."
Олаф Шолц, канцлер на Германия
Русия междувременно смекчи тона преди разговорите с Шолц. Външният министър Сергей Лавров каза в телевизионни коментари, че Москва продължава диалога и че всъщност в част от отговора, даден от Запада на исканите от Русия гаранции за сигурност, има и положителни моменти. Москва обвини НАТО и САЩ, че пренебрегват нейни притеснения в сигурността, основно искането алиансът да не допуска Украйна, но и да не разполага сили в държави, присъединили се след 1997 г.
Пари и оръжия
Шолц повтори, че Германия заедно със съюзниците си е готова на решителна реакция, ако Русия отново наруши териториалната цялост на Украйна.
Канцлерът изтъкна, че страната му е най-големият финансов поддръжник на Киев и даде пример с близо 150 млн. евро, които ще бъдат платени "незабавно" като кредит за Украйна, а предстои още един на същата сума. Освен това Берлин обучава украински военни и лекува пострадали цивилни в помощ на страната.
От Киев и някои европейски държави, както и от част от наблюдателите в Германия, идват критики към Берлин, че ограничава износа на смъртоносни оръжия (и наскоро блокира доставка от балтийските страни). Същевременно германските власти са готови да разгледат други искания за отбранителна помощ, а днес в Украйна пристигнаха още военни от страната.
За влизането на Украйна в НАТО
"Ако зависеше от нас, щяхте да знаете отговора", каза Зеленски, попитан дали Украйна все пак ще влезе в алианса.
Отговорът бе коментар и на въпрос за объркването, възникнало около допусналия отказ на Украйна в НАТО посланик в Лондон, бившия външен министър Вадим Пристайко.
Шолц изтъкна, че въпросът не е на дневен ред за момента и че е "толкова странно как Русия се опитва да превърне в проблем" нещо, което сега не се обсъжда. Едновременно с това канцлерът заяви, че всяка страна има право да избере съюза си и никоя друга държава няма право да попречи, но "трябва да гледаме към реалността... и да деескалираме" в Съвета НАТО - Русия и духа на Минските споразумения.
"Северен поток 2"
Журналист от "Зюддойче цайтунг" се опита да разбере дали действително спиране на газопровода "Северен поток 2" влиза в пакета санкции в случай на руска ескалация и какви други мерки се предвиждат.
Зеленски обясни, че не знае и оставя тази тема на други лидери. Шолц повтори, че "Западът работи много интензивно" по пакет санкции, обсъдени с американския президент Джо Байдън. "Никой не бива да се съмнява в решителността на ЕС, Германия, САЩ, ако се стигне до военна агресия срещу Украйна: ще действаме и ще наложим широкообхватни санкции, които ще се отразят финансово на Русия." По думите му основната цел обаче не е това, а избягване на кризата чрез деескалация.
Германският канцлер е под натиск заради недостатъчно ясно изразената готовност да потвърди, че газопроводът, завършен миналата година, няма да бъде пуснат, ако Русия нападне Украйна. Вместо него това намерение изрази миналата седмица американският президент Джо Байдън.
След срещата Зеленски изтъкна отново разногласията си с Шолц по темата "Северен поток 2" и разминаването, тъй като Киев разглежда заобикалящия го проект като "само през призмата на опасността в енергетиката", и че предложил на Шолц Германия да гарантира, че транзитът през Украйна няма да спре.
Успокояване и отстъпки
Междувременно както на пресконференцията, така и в коментари за световни издания Украйна даде сигнали, че е готова на известни отстъпки, а Русия - да успокои напрежението, поне преди разговорите с Шолц.
Германският канцлер подчерта необходимостта да се работи по закона за специалния статут на Донбас съгласно Минските споразумения за регулиране на кризата - нещо, което за Зеленски официално е неприемливо, но по което според Шолц обещал да се работи.
От друга страна, от Лавров и Путин (чийто разговор бе излъчен по държавна телевизия) дойде посланието, че макар да Русия да няма търпение "да позволи безкрайни преговори по въпроси, които изискват решение днес", все още има поле за маневри:
"Изглежда, възможностите ни далеч не са изчерпани. На този етап бих предложил да продължим и да ги надграждаме."
Сергей Лавров, външен министър на Русия
Лавров каза пред Путин, че САЩ правят конкретни предложения за намаляване на военния риск, макар по конкретните (споменатите две) искания да няма задоволителен отговор и затова Москва да продължава комуникацията.
Кремъл междувременно обяви, че държавният глава е одобрил представен днес от първия дипломат проект с отговори на писмената реакция, която САЩ и НАТО дадоха на исканията на Русия.
Това последва коментарите от външното министерство в Киев и кабинета на президента Зеленски, според които думите на посланик Пристайко са извадени от контекста, но показват нуждата от отстъпки, за да бъдат опазени Украйна и народът ѝ.
Дневник
Коментари
Анонимен-ПРЕВЪРТЯЛ!!!
Какъв е обществено-политическият строй в Руската федерация-комунистически, социалистически или... Абе...,аз съм прост челяк и НЕ РАЗБИРАМ...
Анонимен
В първите дни на войната има най-много жертви, защото хората не знаят да се пазят. След време който оцелее се научава да се пази.
Странно мълчание. какъв е планът за евакуация към бункерите в Шумен. Има ли противогази. Къде ще бъдат пунктовете за химическа и радиационна дезинфекция. Никой не говори за планове за защита на населението от ядрена атака.
Анонимен
До първи коментар отговор : Какъвто и при нас с тази разлика , че държат на страната си и на свободата си . Стане ли нещо целият народ ще се вдигне , имат ресурси , войска . При нас половината ще се изпокрият , ако има къде и ще чакаме чужди да ни защитават. До втория : Военна служба няма и казарми , ти укрития искаш. На Запад има оборудвани само за управници , богаташи и семействата им .
Анонимен
Мерси другарю за разясненията