Трима енергийни министри, шефовете на "Булгартрансгаз" и "Булгаргаз" се явиха на изслушване пред пленарната зала, за да отговорят на обвиненията, че страната ни губи по един милион дневно от договора за газ с турската компания "Боташ". Всички партии в парламента, с изключение на "Величие", обвиниха за неизгодната сделка държавния глава и назначения от него екип, управлявал енергетиката по времето на служебния кабинет през 2022 г..

Президентът Румен Радев не е оказвал натиск върху преговорите за договора, заявиха по време на изслушването пред депутатите бившият енергиен министър от тогавашния служебен кабинет Росен Христов, шефът на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов и бившата шефка на "Булгаргаз" Деница Златева.

И тримата са давали показания пред ДАНС и не са били разпитвани за ролята на президента, стана ясно от отговорите им. Първоначалните преговори са започнали веднага след срещата на президента Румен Радев в Турция с турския държавен глава Реджеп Тайип Ердоган на 9 декември 2022 г. В геополитическата обстановка тогава приоритет за нас е била диверсификацията на доставките.

Изслушаните участници в преговорите се съгласиха, че договорът не се изпълнява в пълен капацитет. Упрекнати бяха, че едно служебно правителство си е позволило да подпише договор за 13 години.

Сегашният енергиен министър Жечо Станков заяви, че договорът не осигурява конкурентни възможности на "Булгаргаз" и държавното дружество ще заплати 20 млн. повече, в сравнение с миналата година, и това ще продължи 13 години. "Стойността може да достигне и 6 милиарда лева", каза Станков. И обясни, че екипът на министерството прави всичко възможно, за да предоговори условията по договора с "Боташ".

И дори покани Росен Христов да се включи в преговорния екип срещу заплащане. 

"Готов съм да поканя всеки един да бъде предоговорен този договор, защото всеки ден този договор трупа разход за услуга, която в момента не ползваме. Ако трябва, Росен Христов да бъде главен преговарящ, да има и възнаграждение при успешно договаряне", предложи той от трибуната, при което в залата се чу изблик на смях. Станков отвърна, че е напълно сериозен с офертата си, "при условие, че всеки ден трябва да плащаме 1 милион", и затова е готов да плати на всеки, който помогне да ги спестим.

По думите му на този етап нямаме необходимост от предоставената услуга от "Боташ". Продължават технически преговори, за да договорим по-добри условия, увери министърът. "Купили сме си винетка за камион на магистрала, на която могат да карат само леки автомобили. Без физически дори да можем да ги ползваме", обобщи ситуацията с договора с "Боташ" Жечо Станков.

Той посочи още, че заради този договор "Булгаргаз" "от свръхпечелившо дружество влиза в графата свръхгубещо". Според Станков договорът е довел до тежки финансови резултати и загуби на пазари.

По договора може да бъдат доставяни 14 танкера, но според Росен Христов, този капацитет умишлено не се използва. В същото време Христов беше категоричен, че в момента единственият път, по който можем да получаваме неруски газ, е по договора с "Боташ". Той уточни пред депутатите, че в договорите за азерския газ и терминала в "Александруполис" няма клауза синьото гориво да не е от руски източник. Бившият служебен министър напомни още, че до 2027 г. ЕК заяви, че страните членки трябва да прекратят всички доставки на руски газ.

"Не, няма натиск от президента. Не става дума за натиск от президента, а за помощ в преговорите", заяви бившият служебен министър на енергетиката Росен Христов в отговор на Ивайло Мирчев от ПП-ДБ. Той напомни, че към преговори и договор с "Боташ" се е пристъпило "във връзка с желанието на голяма част от присъстващите тук да доставяме неруски газ". Христов припомни, че именно от ПП-ДБ е бил обвиняван, че иска да доставя само руски газ. "Отново бях многократно обвиняван, включително бях наричан "капитан Газпром", русофил", добави той. "Сега, когато осигурихме газ, вземете се определете - русофили ли сте, или евроатлантици", обърна се той към съпредседателя на "ДаБГ" Ивайло Мирчев.

Христов уточни пред депутатите, че в договорите за азерския газ и терминала в "Александруполис" няма клауза синьото гориво да не е от руски източник.

Тогавашният и сегашният ръководител на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов потвърди думите му. "По отношение на осигуряването на достъп за изпълнение на договора не е оказван натиск нито от президента, нито от други лица". По досъдебно производство, като свидетел, съм дал своите показания. Не е имало въпроси и отговори по отношение на натиск, тъй като не е имало такъв", каза Малинов.

За натиск отрече и тогавашната шефка на "Булгаргаз" Деница Златева.

Росен Христов пък заплаши със съд шефката на енергийната комисия Павела Митова, която го попита каква комисиона е взел. Христов обяви, че това е "политическо преследване" и "политически фарс", тъй като никой не е откликнал на предложението му международна консултантска компания да направи анализ на договора.

"Това е официален акт на НС, обвинение, което нямате право да правите, вие сте законодателен орган, това е политическо преследване, а не опит да се разбере ситуацията с "Боташ", завеждам дело в Съда по правата на човека за политическо преследване след официалното изявление от председателя на енергийната комисия от трибуната на НС, че съм взел комисиона", заяви Христов.

"Служебното правителство е предоставило на Турция българския пазар за жълти стотинки", обвини на свой ред Павела Митова.

Христов пък отрече като невярно твърдението, че досега по този договор е пристигнал само един танкер.

"Дойдохте и излъгахте, че само един танкер е доставен. Вие можете да лъжете оттук и аз трябва да отговарям на това. Турция е единственият ни вариант за доставка на неруски газ", натърти Росен Христов. И беше категоричен, че в момента България доставя предимно газ от източници от Русия. По думите му не се използва пълният капацитет по договора, защото "ние не го използваме съвсем умишлено и съвсем целенасочено".

На свой ред Деница Златева изнесе данни, според които не е вярно, че по турския договор сме получили само един танкер. За 2024 г. сме получили над 3, 36 млн. мегаватчаса, а за 2025 г., само от февруари до средата на април доставките извън азерския договор и "Чирен" са над 2,6 млн. мегаватчаса. "Всички договори за капацитет са били със съответната политическа санкция, както и договори за доставка", обобщи Златева. "Не е имало самостоятелни преговори между "Булгаргаз" и "Боташ", обясни тя.

"Харесаха ли си вече килии в затвора", попита лидерът на МЕЧ Радостин Василев. "Този договор е неизгоден за държавата, не е нормално служебен кабинет да се ангажира с подобен договор за 13 години", заяви и Драгомир Стойнев от БСП. "Вие сте подписали договор за количества, които не са ни нужни", заключи Стойнев. Станислав Анастасов от ДПС-НН също се интересуваше дали е имало натиск от президента, от което се вълнуваха и от ПП-ДБ.

От "Възраждане" попитаха защо министърът е върнал в "Булгартрансгаз" Владимир Малинов, чийто подпис стои върху протоколите по договора. Жечо Станков не отговори, а обясни, че темата на изслушването е друга. 

От ГЕРБ обвиниха, че договорът е 5 пъти по-скъп и България с него плаща репарации на Турция без да е водила война.

"По-аматьорско изпълнение не сме виждали, или е това, или е най-голямата корупционна сделка", заключи Делян Добрев от ГЕРБ.

"И се оказва, че българската енергетика капитулира пред Турция и плаща репарации, без да е водила война с нея. Никой няма да го ползва този капацитет, защото цената му е 5 пъти по-висока, отколкото доставка на каргото през Гърция, посочи той. Добрев прогнозира, че никой не може да предоговори и прекрати този договор.

От ДПС на Пеевски видяха ОПГ, оглавявано от президента, макар и да не произнесоха името му. 

"Защо прикривате главата на тази организирана престъпна група, която ограби българските граждани по този брутален начин?", попита тримата изслушани - Росен Христов, Деница Златева и Владимир Малинов депутатът Станислав Анастасов от "ДПС - Ново начало".

ДАНС сигурно гледат - да дойдат да чакат след изслушването, призова Ивайло Мирчев от ПП-ДБ с намек тримата изслушвани да бъдат задържани още на входа на НС. И настоя: "Да се проверят договорките между Радев и Ердоган, защото това е нещо много по-голямо", но парламентарната председателка Наталия Киселова уточни, че това не е възможно. 

ИТН отправи апел към и.д. Борислав Сарафов да разследва Радев и останалите за сделката с "Боташ", защото "щетата е ясна, доказуема". "Ако прокуратурата не се задейства, ще си заслужи всички съмнения", отбеляза Тошко Йорданов от ИТН. 

Само от "Величие" заключиха, че изслушването им прилича на "политически трибунал", устроен от някой, който иска да премахне конкурент, заяви Ивелин Михайлов. 

"Сега виждаме заигравка защо президентът е казал нещо, което е неудобно на най-големите крадци - сегашните управляващи. Ние губим 1300 милиарда, че управляват тези хора, вие сте тръгнали да говорите за един договор с един милион", посочи той. "Никой няма да се предпази от цунамито, повярвайте", предупреди Михайлов останалите политически сили. 

"Това е просто едно политическо преследване, вие не искате експерти да проверят договора", обърна се към управляващите Росен Христов. "Вземете един международен експерт да ви направи анализ, който да ви каже какви са практиките при сключване на тези договори. Ако смятате, че съм корумпиран, осъдете ме, вие, като гледам, сте узурпирали властта и на следствие, и на съд", отвърна бившият енергиен министър. Депутатите го обвиниха, че се държи нахално, а той реплекира, че това не е наказуемо и им напомни, че той има същите равни права, като български гражданин, като тях. 

Дир.бг