Председателката на парламента Наталия Киселова заяви, че Конституционният съд е длъжен да образува дело по искането на президента Румен Радев. Според нея обаче то ще е частично.
В интервю за БНТ тя уточни, че смята, че ще има дело за тълкуване на конституционен текст, но по въпроса дали решението ѝ от 13 май е нищожно, както е поискал президентът в сезирането на КС, съдът не може да се произнесе.
"Според мен КС ще допусне частично искането и мисля, че няма да има този резултат, който се очаква, тъй като в мотивите е посочено, че председателят на НС има правомощия, които са изчерпателно изброени на конституционно ниво", каза в разговор с Георги Любенов парламентарната председателка.
"Както Конституцията е предвидила, че има правилник, който НС приема, в правилника председателят има 17 правомощия и освен тях има и възможност в други закони да се предвиждат правомощия на председателя. Така че не мисля, че това е коректно формулирано и коректен прочит на конституционния текст", тълкува Киселова, която е и преподавател по конституционно право.
"Правилникът за организацията и дейността на парламента дава и други възможности, които от десетилетия са предвидени в правилниците на всички събрания от 36-ото насам.",твърди Наталия Киселова.
Президентът поиска КС да обяви за нищожен отказа й да предложи на пленарната зала искането му на референдум, на който българите да кажат дали са съгласни да приемем еврото от 1 януари 2026 г.
В искането си до Конституционния съд държавният глава счита, че само задължителното тълкуване на конституционните разпоредби, свързани с правомощията на Народното събрание и неговия председател при реализирането на формите на пряка демокрация, ще осигури ясното и безпротиворечивото им прилагане.
Румен Радев посочи в мотивите си, че парламентът следва да се произнесе с решение на основание чл. 84, т. 5 от Конституцията, "както в хипотезата, когато взема решение за произвеждане на национален референдум, така и когато не приема внесено предложение, направено от конституционен орган, овластен в закон".
"Никой друг не може да се произнася по този въпрос вместо Народното събрание. Основният закон не търпи мълчалив отказ от правомощието на Народното събрание да се произнася по предложение за произвеждане на национален референдум. Обратното би означавало отказ от парламентарно управление", категоричен е Румен Радев.
dir.bg
Коментари
Добави коментар