И токът за бита, и парното да поскъпнат с близо 5% средно за страната от 1 юли е предложението на Комисията за енергийно и водно регулиране. 

Стойностите са различни за всяко от дружествата, като най-голямото увеличение на електроенергията се предвижда за абонатите на EVN в Югоизточна България - с близо шест на сто. При топлофикациите промяната в цените се движи от 1 до 5 процента, съобщава БНР.

След като същинската либерализация на тока за бита беше спряна за пореден път, потребителите ще продължат да плащат за използваната от тях електроенергия по цени, определени от Комисията за енергийно и водно регулиране. А регулаторът изчисли, че в Западна България, снабдявана от "Електрохолд", и в Североизточна, където работят "Енерго Про", поскъпването трябва да е с около 4 процента. С близо 6 на сто повече пък, ще трябва да плащат абонатите на EVN в Югоизточна България. 

Промяната, която идва от 1 юли тази година, е, че разликата между тази цена, по която ще плащат потребителите тока, и реалната му борсова цена, ще се поема от държавата чрез Фонда за сигурност на електроенергийната система. При парното и топлата вода поскъпването се движи от 1 процент във Варна до 5 на сто, каквото е увеличението за повечето топлофикации, включително и в столицата, където цената е една от най-високите. Най-много за услугата ще плащат в Разград - 138 лева за мегаватчас.

Парното за потребителите в София, Пловдив, Варна и Велико Търново също ще струва над 130 лева за мегаватчас. Малко по-ниски от тези ще са цените в Перник и Враца. Под сто лева за мегаватчас ще се продава топлоенергията в Плевен, Русе и Сливен. Най-евтино парното ще е в Бургас – 86 лева за мегаватчас.

Тези цени не са окончателни. Следващата седмица предстои те да бъдат публично обсъдени преди енергийният регулатор да вземе окончателно решение в края на месеца. 

Днес.бг