На 3 юли се отбелязва Международният ден без найлонови торбички. Датата е обявена за ден за повишаване на осведомеността относно вредното им въздействие върху околната среда и насърчаване на използването на алтернативи, като например торбички за многократна употреба.
Инициативата за отбелязване на този ден възниква с цел да се намали замърсяването, причинено от найлоновите торбички, които са широко разпространени в ежедневието ни.
Макар и удобни, найлоновите торбички са сериозен проблем за природата, защото замърсяват почвата и водата, представляват опасност за животните, изключително трудно разградими са и могат да останат в природата стотици години. Вследствие на това могат да причинят замърсяване включително и въздуха. Частици от пластмасата са открити и в човешкия организъм.
Тревожен факт е, че една найлонова торбичка се разгражда в природата за около 400 години, а е необходима само 25 минути.
Много организации и общини по света, както и в България, се присъединяват към инициативата, като организират различни събития и кампании.
В една от миналогодишните инициативи БНР съобщи, че у нас около 480 милиона найлонови торбички се потребяват годишно. По данни на Министерството на здравеопазването в България един човек ползва средно 70 торбички. В българските води на Черно море са регистрирани 450 различни по големина плаващи пластмасови острова.
Всяка година умират на 1 000 000 морски птици, заради погълната пластмаса, която объркват с храна. При изследвания на морската вода във всеки литър отношението на планктона и пластмасата е 1 към 6 в полза на пластмасата.
Европейска директива регламентира до настоящата година - 2025 г., един човек да използва максимум 40 торбички годишно. Ако искате да постигнете това, а и повече или да се включите в инициативата не само днес, но и всеки ден, е лесно.
Използвайте платнени или други алтернативи на найлоновите пликчета. Изхвърляйте ги, ако все пак сте ползвали, в съответните контейнери. Винаги, когато можете, отказвайте да вземете найлон. Вдъхновявайте и приятелите си и говорете за огромното вредно въздействие на пластмасата.
Дарик
Коментари
Анонимен
Безполезно е да се отправят обръщения към потребителите. Трябва да се задължат производителите да преработват вредните за природата продукти!
АнонименКочо
Трябва всичко пластмасово,да се изкопава,и отново да се преработва,било за торби,или шишета,и много други пластмаси.Няма със какво иначе,да се подменят торбички и шита,и пружината пластмаси.Да се ваиками,фаида няма.Това е наи правилния начин,за да не се замарси природата ни.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
АнонименКочо
Трябва всичко пластмасово,да се изкопава,и отново да се преработва,било за торби,или шишета,и много други пластмаси.Няма със какво иначе,да се подменят торбички и шишета от пластмаси.Да се ваиками,фаида няма.Това е наи правилния начин,за да не се замарси природата ни.
Анонимен
По време на комунизма нямахме проблем с торбичките :)