Новият директор "Развитие" към Българската федерация по баскетбол Пини Гершон заяви на пресконференция в столицата, че се завръща в България, за да помогне на българския баскетбол да стане не просто по-добър, а много по-добър.
Израелският специалист, който бе и национален селекционер на България преди повече от 15 години, добави, че това вероятно ще бъде последната работа в кариерата му, но е убеден, че с въвеждането на правилна методика българският баскетбол може да постигне успехи, сходни с тези на тима на Израел. През последното десетилетие младежките формации на страната спечелиха куп медали при подрастващите, в това число пет от европейски първенства до 20 години при мъжете, сред които и две титли. Освен това Израел пласира и шестима играчи в НБА.
Гершон посочи, че българските баскетболисти имат нужните физически и технически качества, за да играят баскетбол на най-високо ниво, но в много случаи не работят достатъчно усърдно и достатъчно правилно и това е причината да не успяват да реализират потенциала си. Това, както и привличането на спонсори, които да инвестират в българския баскетбол, ще бъдат двете му основни задачи на новата позиция.
"Щастлив съм да бъда тук. Имах и други предложения за работа, но избрах това. Предишния път имах чудесен престой, успешен престой и най-важното - тук имам приятели, има хора, които ме обичат. Това, може би, е моят последен танц. Аз сам избрах да бъда тук, да помогна на българския баскетбол да стана не просто по-добър, а много по-добър", каза 73-годишният Гершон, който е двукратен шампион в Евролигата с тима на Макаби Тел Авив и осемкратен шампион на Израел.
"Изкарах много успешни години като треньор в мъжкия баскетбол. Но преди 50 години, когато започнах да тренирам деца, това много ми харесваше. Сега се завръщам към това. През последните 11 години работех за Израелската баскетболна федерация и ние имахме чудесно и много успешно сътрудничество. Всички наши отбори при подрастващите играят в дивизия "А" на европейските първенства, два пъти поред ставахме европейски шампиони при мъжете до 20 години и мога да ви уверя, че от това, което видях, талантът на българските играчи е много по-голям от този на израелските. Гледах тренировката на кадетите, момчетата разполагат с невероятни генетични данни. Но те се нуждаят от треньори, добри треньори. Аз съм тук да помагам не само на баскетболистите, но съм тук, за да бъда ментор и на треньорите. Трябва да имаме колкото се може повече добри треньори. Тогава българският баскетбол ще бъде много по-добър. Ако всеки национален отбор от 12 до 20 години има по трима треньори, това означава, че ни трябват 27 треньори. Половината от тях да са на нужното ниво, баскетболът в България ще бъде на съвсем различно ниво. Ще пътувам из страната, за да се срещам с треньорите. Те ще идват и тук на семинари, за да се учат. Не е много важно да има и кондиционни треньори. Без кондиционни треньори няма как да имаме добри баскетболисти. Играчите не могат да стрелят добре, да подават добре и да пазят добре, ако не работят с добри кондиционни треньори. Тук не говоря за това да се прави гимнастика. Трябва да се работи правилно. Така играчите ще станат добри, а с правилните треньори, които ще намерим, ще направим и отборите добри. Това е моят начин на работа - да подготвям играчите за следващото ниво. Целта ни е да ги направим национални състезатели на ниво мъже. В моята философия играчите от 14 до 18 години трябва да бъдат научени да играят баскетбола на бъдещето, защото днешният баскетбол няма общото с този преди десет години. И днешният баскетбол няма да бъде като този след още десет години. Играчите днес трябва да се научат как да играят баскетбол, когато ще бъдат на 22-24 години. Но работата с тях трябва да започне сега. Не знам какъв ще бъде баскетболът в бъдеще, но ние винаги трябва да мислим за неговото развитие. Искам да изведа и играчите, и треньорите на следващото ниво", добави Гершон.
Президентът на Българската федерация по баскетбол Георги Глушков, който заедно с изпълнителния директор на централата Филип Виденов също бе на пресконференцията, определи идването на Гершон като стимул за развитие на младите треньори.
"Преди повече от 10 години Пини Гершон започна работа с израелската федерация. В първите 3-4 от тях ние се виждахме с него всяко лято на европейските първенства и той винаги идваше и казваше колко хубави деца имаме. Щастлив съм, че той прие тази възможност да бъде с нас. Мисля, че българският баскетбол се нуждае от силни стимули и той е точно такъв, най-вече за младите треньори и за тези, които искат да вземат нещо от него. Всички отбори на Израел играят в "А" дивизия на европейските първенства и на световни първенства. Надявам се, че ще създадем нещо, с което да се гордеем", посочи Глушков.
"Не сме спирали да поддържаме връзка с Пини през годините. Аз следя от поне 5-6 години програмата, която имат в Израел и начина, по който се развиват техните млади играчи. Мисля, че сме доста сходни с тях и може да погледнем по същия начин. След прекратяването на отношенията на Пини с израелската федерация видяхме, че има възможност да го привлечем. С него се разбрахме много лесно. Нека не забравяме, че той има и български паспорт и български корени. В България имаме доста талантливи деца. Имаме предпоставки да имаме и добри треньори с идването на Пини. Това ще доведе до разширяване на пирамидата и да имаме повече деца, които да се занимават с баскетбол. Това ще доведе до повече качествени играчи и по-голям избор за националния отбор. Контролът, като процес, в България почти го няма и почти е невъзможен. Но който иска да работи, ще има чудесни предпоставки. На сила нищо не се получава. Но сега планината идва при нас.
"Когато започнах работа с федерацията на Израел, нямахме представа, че ще постигнем всичко това. Сега не мога да кажа и какво ще се случи с българския баскетбол след пет години. Имате примери в лицето на Георги Глушков и на Саша Везенков за играчи от НБА. Но смятам, че всяко дете, което започва да се занимава, трябва да иска да стане играч от НБА. Вярвам, че тук има таланти, които да бъдат играчи в НБА. Но те трябва да искат да работят за тази мечта. Не само да се работи усърдно, но и правилно. Казвам това, защото когато започнах работа не съм предполагам, че Израел ще има шестима играчи в НБА. Двама от тях работиха с мен в Макаби Тел Авив, един - Дени Авдия, мина през младежките формации. Тази година Израел има двама баскетболисти (бел. р. - Бен Сараф и Дани Улф) избрани в първия кръг на драфта. С Ти Джей Лийф и Омри Каспи стават пет. Но аз искам да дам пример с шестия от тях - Гал Мекел (бел. р. - бивш играч на Далас Маверикс). Тук, в българския баскетбол, има стотици играчи с по-голям талант от Гал Мекел. Но той работеше добре, работеше неуморно и стигна до НБА. Той е примерът, а не Саша Везенков, че всеки един играч може да стигне до НБА. Всеки може да бъде добър играч при подрастващите, но целта трябва да бъде този баскетболист да стигне до НБА. Всеки има талант, генетика и ръст. Но това, което отличава НБА играчите, е работата, която полагат с треньорите, във фитнеса и на игрището. Вчера бяхме в Перник с юношеския национален отбор и те тренираха с две топки. Какво, по дяволите, е това. Знам, че това е направено заради липса на пари. Аз знам, че тук няма пари. Но ако не осигурим минимални условия, няма как да искаме да постигаме резултати с това поколение. Затова моята задача е не само да уча на баскетбол, но и да доведа спонсори. Познавам и българи, и израелци, които са готови да инвестират в децата, за да станат по-добри. Вярвам, че ще успея в тази задача. Ние имаме зали, но не може да се тренира с две топки. Това означава, че едно дете играе с топката веднъж на всеки десет минути. Баскетболистите се нуждаят от повече топки, от кошове, в които да стрелят индивидуално. Нуждаем се от всичко това, за да развиваме играчите. Ако пестим от тези неща, ние имаме проблем. Това е проблем не само на федерацията, но на България като държава. Трябва всички да бъдем въвлечени в този процес, за да имаме добър баскетбол. Няма значение кой ще бъде треньор, ако нямаме тези условия. Трябват ни зали, треньори и спонсори за по-добър баскетбол", обясни Гершон.
Той бе попитан и не е ли борбеността това, което най-много липсва на българските играчи.
"Вижте, преди четири дни аз бях в бомбоубежище. В Израел хората са бойци.
В началото на пресконференция президентът на федерацията Георги Глушков символично връчи фланелка на България на Гершон, който благодари, че отново се завръща в страната.
БТА
Коментари
Добави коментар