Тревожна е тенденцията за констатираните случаи на водачи, употребили алкохол или упойващи вещества. Това каза премиерът Росен Желязков в началото на днешното редовно седмично правителствено заседание.

Това също ще е предмет на проверки. Актовете, които са съставени по темата, са десетки само за тези дни, каза премиерът.

Основното за нас е да обезпечим нормалното движение на хората в летните почивни месеци. Натоварването по линия на транзита от Европа към Република Турция и от Турция към Европа ще се засилва все повече и повече, отбеляза министър-председателят.

По думите му контролната дейност по трафика е изключително важна.

    "Ще ви запозная накратко с данните по контролната дейност. Петък, събота и неделя са извършени 40 000 проверки, съставени са 11 600 фиша, 2300 акта. За движение в аварийната лента - 29 нарушители, които са санкционирани по 1000 лева и три месеца отнемане на книжката. Има 300 неправилни изпреварвания и 18 000 случая на превишена скорост, които също са констатирани", каза Желязков в началото на днешното правителствено заседание.

Помолил съм МВР и Министерството на регионалното развитие и благоустройството да направят необходимото тол камерите да констатират и санкционират движението по аварийната лента на автомагистралите. Такава възможност има и ще бъде осъществявана, каза още Росен Желязков.

Тези, които се изкушават да бързат, за сметка на всички дисциплинирани участници в трафика, ще знаят, че във всеки един момент ще бъдат наблюдавани, увери премиерът по линия на пътната безопасност.

На свой ред регионалният министър Иван Иванов отчете, че всички мерки, които са взети по отношение на безопасността на движението, стриктно се спазват. Камерите на тол системата вече са настроени и засичат тези, които се движат в аварийната лента. Предстои напасване на системите тази седмица между Агенцията "Пътна инфраструктура" и Министерството на вътрешните работи, за да може да се налагат ефективни наказания. Така движението на автомобили в аварийните ленти на магистралите, освен че ще се засича, ще се санкционира и автоматично.

Вътрешният министър Даниел Митов поиска по-строги санкции, които да извадят от пътя пияни и дрогирани шофьори. Той подчерта, че тенденцията на залавяне на шофьори, които карат с над 1,2 промила в кръвта и под влиянието на упойващи вещества, е не просто притеснителна, тя си е системна. Според него законът не налага достатъчни санкции, за да бъдат извадени завинаги безотговорните участници от движението. Вътрешният министър ще настоява да се намери начин законодателно да бъде решен проблемът. В момента на подобен тип водачи им се отнема книжката за малко, после им се връща, но карането пил означава и това, че въпросният водач нарушава и други правила - шофиране с превишена скорост, неправилно изпреварване, постоянно поставяне под риск на живота и здравето на останалите участници в движението, посочи Даниел Митов.

Той информира, че през 2020 г. жертвите на пътя са били 468, по време на управлението на ГЕРБ, а на следващата година те се увеличават с почти 100 на 561 загинали и продължават да се увеличават. В момента за първото полугодие на годината жертвите са 177, което е драстично намаляване, отчете министърът. 

Тежките катастрофи в страната за първото полугодие са с 218 по-малко от същия период на миналата година, жертвите са с 15 по-малко, ранените - с 225. Това съобщи министърът на вътрешните работи Даниел Митов в началото на редовното правителствено заседание.

Поиска сериозна превенция срещу горските пожари

Призоваваме за сериозна превенция от страна на кметовете и областните управители за недопускане на действия, създаващи предпоставки за възникване на пожари, заяви още Желязков в началото на днешното правителствено заседание.

От думите на премиера стана известно, че в Министерския съвет е проведено съвещание, на което е обсъдена темата с опасността от развитие на горски пожари през летните месеци.

Създадена е организация между Министерството на отбраната и Министерството на вътрешните работи, особено по отношение на пожарогасенето от въздух. Имаме вече изградена координация по превенция, в това число и чрез сателитно наблюдение, което е особено чувствително, когато става въпрос за граничните и трансграничните пожари, подчерта премиерът Желязков.

Големият проблем е превенцията. Превенцията, която е свързана с констатацията, че всички пожари, които възникват и вероятно ще възникнат, се дължат на човешка грешка или човешка отговорност, отбеляза министър-председателят.

Той увери, че работата на Министерския съвет продължава в нормално темпо и през тези летни месеци.

Дир.бг