Готов е архитектурният проект за възстановяване на най-красивата, но занемарена от десетилетия чешма в Шуменско – Куршун чешма. Миналата седмица документите са внесени за одобрение в Националния институт за недвижимо културно наследство /НИНКН/, каза днес на заседание на Постоянната комисия по култура към Общинския съвет председателят й Венцислав Венков.  

За ШУМ.БГ той обясни, че понеже Куршун чешма е паметник на културата с местно значение, проектът трябва да се съгласува и с Министерството на културата. След това и Община Шумен трябва да издаде разрешение за строеж.

Както проектирането, така и реставрацията се финансират от семейството на Несрин и Фикрет Индже. „Семейството е приело идеята за възстановяването на тази чешма присърце и аз в ролята на техен съветник им помагам в това начинание“, обясни Венков.  

Проектът е дело на арх. Васка Рачева от Варна. Той включва възстановяване на автентичния вид на дървения покрив, обновяване на османския надпис и добавяне на негов превод на български език. Предвижда се поставянето на нови чучури, от които отново ще тече вода.  

Откъде е извирала водата при построяването на Куршун чешма през 1774 г. в момента не е известно. Затова сега ще се ползва вода от градската водопреносна мрежа. Проведени са разговори с ВиК-Шумен относно захранването й. Зад чешмата има шахта на дружеството, използвана няколко години през периода на социализма, която ще бъде възстановена.

Припомняме, че през март т.г. Община Шумен и общественици подеха инициативата „Нов живот за старите чешми“. Идеята е да се възстановят всички стари чешми в града.

ШУМ.БГ