Деян Илиев - мъжът, който откри телата на 49-годишния Ивайло Иванов, 45-годишния Дечо Илиев и 51-годишния Пламен Статев в хижа "Петрохан" на 2 февруари и подаде сигнал в полицията, е напуснал България още преди дни, съобщи "24 часа".
Информация, че Илиев е изчезнал и няма връзка с него, дойде от Ралица Асенова - майката на Николай Златков, който пък беше открит мъртъв под връх Околчица заедно с Ивайло Калушев и 15-годишния Александър Макулев на 8 февруари.
В интервю за предаването "На фокус" по Нова телевизия снощи, Асенова разказа, че Деян ѝ съобщил за смъртта на тримата в хижата, но не ѝ казал, че имат огнестрелни рани. Майката на Николай Златков изрази сериозни притеснения за него и неговата приятелка, тъй като не може да се свърже с тях.
Оказва се, че Деян Илиев, известен и като Мексиканеца, е заминал именно за Мексико през изминалата седмица. Мъжът е пътувал първо до Испания, тъй като до северноамериканската държава няма директен полет от България.
Дестинацията не е случайна - Илиев живее с мексиканката Лола. Двамата обитавали къща в село Гинци, което е най-близо до базата на планинските рейнджъри.
Ден преди да открие телата в хижата, Деян Илиев получил от Ивайло Калушев съобщение, което гласяло: "Сбогом приятелю, ние много се уморихме и нямаме повече сили". За това той е разказал пред МВР. Мъжът е имал 2 разпита, съдействал е на разследването, преди да замине.
Илиев става част от близкия кръг на Ивайло Калушев, когато е 16-годишен. Впоследствие той е един от пътешествениците с лодка до Мексико, за което свидетелства Валери Андреев - младият мъж, който обяви, че е имал сексуални контатки с Ивайло Калушев от 15-годишната си възраст.
Заради връзката си с мексиканката Деян Илиев вероятно излиза от кръга на най-посветените в култа на лама Иво. За негова дейност в Мексико има следи до 2024 година, когато отдава под наем къща в района на Тулум. През 2025 година обаче Илиев си купува къща в село Гинци, най-близкото до хижа "Петрохан".
Бащата на Деян Илиев е Делчо Данаилов Илиев. Той е вербуван за агент на контраразузнаването през 1987 година, става ясно от данните на Комисията по досиетата. Това е същото управление, в което е бил прехвърлен и Георги Калушев - бащата на Ивайло Калушев.
Дир.бг

Коментари
Анонимен
Избягал е да не го самоубият и него
Анонимен
Както се казва - случайни хора няма. На Васко Ухото татю му от кое управление беше? Да не беше същото? Ех тази Продължаваща Подмяна бе..
Анонимен
значи не е овчаря! що лъжете! този също е от бандата!
Анонимен
"Заради връзката си с мексиканката Деян Илиев вероятно излиза от кръга на най-посветените в култа на лама Иво."
Не виждам логика някой да излиза от "култа на лама Иво" (ако въобще има такъв култ и въобще има лама) заради това, че живее с мексиканка.
16:21
Вероятно не заради произхода и, а защото е жена.